Stejně jako v předchozích dvou letech našli účastníci zázemí v sále Národního domu. Celkem se tu ve čtvrtek a v pátek prezentovalo 34 škol z Královéhradeckého, Pardubického i Libereckého kraje.

„Cílem je poskytnout žákům 9. tříd a jejich rodičům informace o nabídce oborové struktury všech typů středních škol. Každý z nich navíc obdrží katalog vystavovatelů se vzdělávací nabídkou pro školní rok 2012/2013. Ten je společný pro výstavu trutnovskou i náchodskou. Tam se akce, letos již podvanácté, konala 6. a 7. října,” doplnil organizátor Vladimír Štěpánek.

Pro Futuro nabízí nejen pestrou paletu škol od Litomyšle po Vysoké nad Jizerou, ale i zajímavé prezentační akce. „Už to není jen o lidech sedících za stolky, kteří nabízejí propagační letáčky. Dětí ubývá a to nutí jednotlivé vystavovatele zaujmout, přijít s něčím novým,” pozoruje Štěpánek vývoj akce.

U stánku Střední průmyslové školy chemické Pardubice tak nebyl problém vyzkoušet si jednoduché pokusy, Střední škola služeb, obchodu a gastronomie Hradec Králové předváděla účesy i líčení. Nechyběly zajímavosti ze světa techniky, gastronomie i ukázky sebeobrany. S těmi na improvizovaném cvičišti výrazně bodovala Střední odborná škola ochrany osob a majetku Malé Svatoňovice. „Živá vystoupení zaujmou. I když nemáme tak bohatě vyzdobený stánek, děti to k nám přitáhne. Deváťáků je málo a je potřeba být vidět. Obdobné akce proto vítáme, neboť nejde jen o to naplnit učebny, ale mít také možnost si vybírat. U nás je zájem je především o bezpečnostně právní obory, jako je ochrana osob a majetku nebo technické lyceum,” říká Zdeněk Portych.

Zajímavé módní návrhy byly k vidění na pódiu u stánku Střední školy oděvní, služeb a ekonomiky Červený Kostelec. „Nabízíme možnost výtvarně zaměřených čtyřletých studií orientovaných na modelářství a návrhářství i oděvnictví. Dále obory krejčí, veřejnoprávní činnost, ekonomika a podnikání,” vysvětluje Eva Bergmannová. „Tohle je jedna z možností jak se prosadit a my ji určitě vítáme. Vloni jsme tu například měli módní přehlídku, letos se z prostorových důvodů neuskutečnila. Ale na příští ročník zase něco zajímavého vymyslíme,” dodává.

„Pro školy jsou podobné prezentační akce výhodné. Přijdou do styku s velmi širokým vzorkem žáků 9. tříd a mají možnost je oslovit. A také zaujmout, což každým rokem dělá výstavu Pro Futuro atraktivnější,” uzavírá Vladimír Štěpánek.