Proto v sobotu nabídnou několik novinek v nabitém programu. Velkým lákadlem bude určitě ukázka minikoní, kteří se stávají ve světě obrovskou módní záležitostí. Jejich maximální výška je 86 centimetrů. Další novinkou bude adrenalinová ukázka závodu spřežení. K vidění budou také nové ukázky práce s „chladnokrevnými“ koni, včetně unikátního vozu kláďáku.

Své umění v sedlech předvedou nejmladší jezdci při skokových ukázkách. Ale koně tu budou k vidění i na výstavě uměleckých i užitkových předmětů, inspirovaných těmito krásnými zvířaty. Divadlo eMILLIon,které loni zhrálo kousek s názvem Mistr Kat, letos nabídne poučné vyprávění o vývoji a způsobu užívání palných zbraní s nezbytnými ohlušujícími výstřely, tentokráte v podání dvou zkušených, větrem ošlehaných pirátů. Slavnost začíná v 9 hodin a potrvá do 17 hodin.

Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2010 se uskuteční v sobotu 10. července od 9 do 17 hodin. Atraktivní prostředí Hospitalu Kuks se opět stane nádhernou kulisou této akce, jejímž cílem je nabídnout lidem v naší uspěchané době možnost zastavení a zamyšlení. Návštěvníci se setkají s chloubou českého národa. Starokladrubský kůň byl jako jediný živý tvor na světě prohlášen kulturním dědictvím své země. Bílé kladrubáky najdete v Kladrubech, černé ve Slatiňanech. Právě ze Slatiňan na slavnosti do Kuksu míří ti černí. Okouzlí snové pas de deux černých starokladrubských hřebců s dámami v sedlech. Návštěvníci se mohou těšit na ohnivé španělské rytmy při tanci s garochou, naleštěný zápřah, ukázku výcviku koní, drezuru klasickou i barokní. Letos poprvé je připravena adrenalinová ukázka kočárového soutěžení. Není náhoda, že jízdní policisté většinou sedlají opět starokladrubské koně. Ať již v jízdních hlídkách, při zásazích či na ceremoniálech je naše česká perla plemenem velmi vhodným. Co všechno koně v takové službě musejí umět, jaký je každodenní život policejního koně, v čem všem se uniformovaní jezdci mohou na své koňské přátele spolehnout? Co z toho vám policisté neodhalí ve svém vystoupení, na to se jich přímo na místě budete moci zeptat. Představí se skupina Caballos, která je v Kuksu tradičním aktérem. Její džigitovka vyvolala již několikrát mrazení v zádech. Nabízet se bude i svezení v kočáru. Jako každoročně bude zapřažen ryzák Derick. Zájemce bude vozit dole na louce u Labe. Toto svezení je v ceně vstupenky. V ceně vstupenky je i možnost prohlídky základního okruhu Hospitalu. Farmaceutické muzeum a rozšířené prohlídky Hospitalu můžete absolvovat za běžné vstupné. Zajímavé je také navštívit galerii vín ve sklepení barokního areálu. Řemesla, stánky se zajímavým zbožím i bohaté občerstvení budou lákat v kukském areálu po celý den. Jako vždy bude na Slavnostech koní připraven také bohatý doprovodný program pro děti: poníci, trampolína, hrané pohádky, výtvarná dílnička či malování s pojišťovnou Kooperativa a Janem Honzou Lušovským. Poprvé se v Kuksu objeví unikátní ručně vyřezávaný a malovaný kolotoč na ruční pohon. Určen je pro nejmenší děti a jeho výroba trvala pět let.