Návštěvníci mají jedinečnou možnost prohlédnout si více než dvacítku zvířat z různých koutů světa.

Dvě křídla pavilonu jsou oddělena centrální chodbou, kterou mohou volně procházet. Na jedné straně jsou šelmy, které patří k psovitým druhům, na druhé straně se naopak ve vnější expozici procházejí šelmy kočkovité.

„Zvířata mají k dispozici prosklené expozice a veliké venkovní travnaté výběhy. Právě v nich můžete v létě nejčastěji spatřit dvojici psů ušatých, která přišla do Dvora Králové ze zoologické zahrady v Jižní Africe, nebo psy hyenové, kteří patří k nejohroženějším africkým savcům," říká tisková mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Po výběhu se prohánějí i šakali, mladý pár hyen skvrnitých nebo levharti perští a tři tygři ussurijští, jejichž druh patří k nejohroženějším na světě. „Samozřejmě jsou ve výbězích i v expozicích rozmístěny porodní nory, nebo bedny," vysvětluje Jana Myslivečková a pokračuje: „Návštěvníci mohli například sledovat on-line přenos z porodního boxu, když levhartí samice Deina porodila mládě. Nyní už matka chodí i s tříměsíční samičkou Ditou do výběhu."

Šelmy na safari

Návštěvníci královédvorské zoo mohou šelmy pozorovat také na Africkém safari. Zde je umístěn rozsáhlý areál chovného centra gepardů. Samice Darili zde v současné době odchovává dvě koťata.

Letošní letní prázdniny začali pro ZOO Dvůr Králové radostně. Samici tygra ussurijského Nině se narodila tři koťata. „Otcem je samec Jupiter, který do Dvora Králové přicestoval koncem roku 2011. Oba dospělí jedinci jsou geneticky velice cenní, protože pocházejí z rodičů odchycených ve volné přírodě," upozorňuje zoolog Josef Brokeš. Matku s mláďaty návštěvníci mohou opět pozorovat prostřednictvím on-line přenosu z porodného boxu.

Náročná práce

O celý pavilon šelem se stará pět ošetřovatelek, které mají za úkol nejenom pečovat o zvířata a krmit je, ale zajišťují také umělý odchov mláďat, o něž se matka nechce, nebo nemůže postarat.

Zajímavostí je, že kromě vší té práce musejí také každý den vyleštit všechna skla, která ohraničují výběhy, aby si návštěvníci mohli pohodlně prohlédnout zvířata.

Miroslava Jasanská, Lenka Šklubalová