VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezská univerzita se pod Krkonošemi už zabydlela

Trutnov - Za několik málo dnů začnou v konzultačním středisku Slezské univerzity Opava státní bakalářské zkoušky a koncem června budou studia ukončena promocí v Uffu. Studenti dvouletého kurzu celoživotního vzdělávání se z Úpice do Trutnova přemístili už před pěti lety.

16.5.2015 AKTUALIZOVÁNO 17.5.2015
SDÍLEJ:

VLADIMÍR WOLF je nejen vedoucímu konzultačního střediska v Trutnově, ale také významným historikem, v letech 1999 2005 byl i děkanem Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.Foto: DENÍK/Aleš Vaníček

Za tu dobu prošlo studiem veřejné správy a regionální politiky, veřejné správy a sociální politiky a sociální patologie a prevence na 150 studentů. U tohoto druhu studia jsou první dva ročníky v rámci celoživotního vzdělávání placeny (19 900 Kč ročně), studenti obdrží i studijní pomůcky. Třetí se překlápí do řádného neplaceného bakalářského studia, výstupem je titul Bc. Toto takzvané kombinované studium se realizuje přibližně jedenkrát za dva týdny v pátek odpoledne a v sobotu v prostorách Základní školy V Domcích, kde má konzultační středisko k dispozici knihovnu a posluchárny. Výuku zajišťují především učitelé Slezské univerzity.

Pět let působení v Trutnově je sice malé, ale významné jubileum. Slezská univerzita považuje zdejší středisko za dobrou a důležitou součást českého vysokého školství. Několik otázek jsme proto položili vedoucímu konzultačního střediska prof. PhDr. Vladimíru Wolfovi.

Odkud jsou vaši studenti?
Mnozí už jsou dnes pracovníky v oblasti veřejné správy, sociálních podpůrných organizací, policie, kultury a školství, ale v poslední době máme i studenty, kteří k nám přicházejí hned po maturitě. Ti využívají možnosti pokračovat ve studiu s tím, že mají ještě jiné zaměstnání. Pocházejí většinou z Královéhradeckého kraje, ale máme i studenty z krajů vzdálenějších.

Jak jejich úroveň hodnotíte?
To víte, někteří jsou výborní, většinou solidní, najdou se ale i studenti slabší. Na všechny musíme být nároční a měříme stejným metrem. Mne opravdu velmi těší, že o studium mají ve velké většině zájem, protože to potřebují k výkonu své funkce. Ostatně o tom svědčí i úroveň diplomových bakalářských prací, která je většinou opravdu dobrá.

A jejich umístění?
Jak jsem již uvedl, většina z nich už nějaké pracovní zařazení má ve veřejné správě, policii městské i státní, v sociálních a charitativních organizacích apod. Nový zákon o státní službě byl určitě podnětem ke zvýšení kvalifikace těchto lidí a i zájmu o naši formu vysokoškolského studia. V praxi samozřejmě uspějí ti nejlepší, ostatně je to už mnohaletý trend.

Další perspektivy?
Myslím, že jsou velmi dobré a věřím, že tu budeme i za dalších pět let. Napomáhá tomu nejen velký zájem vedení Slezské univerzity, ale i její Fakulty veřejných politik a jejích ústavů. Velmi pozitivně hodnotíme i zájem a podporu vedení města Trutnova i ZŠ V Domcích. Spolupráce s městem je příkladná a ostatně i jemu samému prospěšná. Chceme udržet náročnost a solidnost studia, což je zdrojem dalších zájemců o studium. Podrobnější údaje naleznete na webových stránkách Slezské univerzity v Opavě. Na nové studenty se těšíme, hlásit se mohou do prázdnin.

Autor: Aleš Vaníček

16.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trutnov před svátky: Malé adventní trhy v Uffu, vánoční trhy na Krakonošově náměstí.
41

Trutnov zahájil vánoční trhy

Poslanec Zdeněk Ondráček
AKTUALIZOVÁNO
2

Ondráček nebyl zvolen do čela komise pro GIBS. Chybělo mu devět hlasů

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Stacionář rozšiřuje služby, hitem je cvičný byt s vařením a žehlením

Trutnov - Službu pro dvě nové cílové skupiny umožní již zanedlouho Stacionář mezi mosty Trutnov.

Horňák cup rozehraje jubilejní desátý ročník

Trutnov – Pátečním podvečerem po roce znovu začnou boje o celkové prvenství na populárním turnaji v malé kopané, který už roky nese název Horňák cup. V tělocvičně při ZŠ Mládežnická v Horním Starém Městě půjde letos o jubilejní 10. ročník turnaje.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT