Od nového školního roku budou fungovat kvůli krajské optimalizaci dva nové velké středoškolské subjekty.
V jeden celek se spojí vrchlabské gymnázium a Gymnázium a Střední odborná škola Hostinné, v Trutnově se sloučí Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola s Obchodní akademií. „Pro žáky a učitele se v následujícím školním roce nezmění nic. Nejvíce práce budou mít nepedagogičtí pracovníci. Je potřeba obě školy sloučit provozně a ekonomicky. Sloučením vznikne silný subjekt, který by měl být vzdělávacím centrem celého regionu, nabízející kompletní nabídku středoškolského vzdělávání,“ přibližuje Martin Vlášek, kterého v minulém týdnu vybrali krajští radní do funkce ředitele Krkonošského gymnázia.

Jak budou obě školy fungovat dohromady, jak obtížné bude řídit obě najednou?
Na jednu stranu je to obrovská výzva, na stranu druhou velká zodpovědnost a hodně práce. Nový subjekt může dobře fungovat za předpokladu spolupráce a aktivního zapojení všech činitelů vzdělávacího procesu, tedy žáků, zaměstnanců, rodičů, vedení obcí, sponzorů i široké veřejnosti.

Martin VlášekZdroj: Archiv
Ředitel Martin Vlášek.

Jak budete školy řídit? Kde bude sídlo?
Jelikož jsou školy od sebe vzdálené 15 kilometrů, nebude to úplně snadné. Sídlo školy bude ve Vrchlabí, kde bych měl trávit většinu času. Rozhodně budu ale některé dny také v Hostinném. Na každém pracovišti bude zástupce, který bude schopný zajistit bezproblémový chod pracoviště.

Dotkne se sloučení dvou škol personálního složení?
Ubere se jeden ředitel, ostatní pozice budu řešit až postupem času. Škola bude mít dvě pracoviště a 28 tříd, což je náročná administrativní práce a není tedy na pořadu dne řešit snížení počtu zaměstnanců.

Ovlivnilo rozhodnutí kraje o splynutí škol letošní přijímací zkoušky?
Veřejnost v Hostinném a okolí jsme přesvědčili, že škola má ve městě budoucnost a má šanci se rozvíjet. Do primy gymnázia registrujeme největší zájem za poslední roky. Slučování zřejmě ovlivnilo obor Sociální činnosti, o který byl velký zájem při prezentacích a dnech otevřených dveří. V něm jsme závislí na žácích z širokého okolí a tam se projevila nejistota v budoucnosti školy.

Obával jste se o zachování středoškolského vzdělávání v Hostinném?
Po první schůzce s představiteli zřizovatele částečně ano. Další jednání se již nesla v oboustranném zájmu střední školství v Hostinném zachovat. Tím ale práce rozhodně nekončí. Dál budeme muset hledat cesty pro vyváženou oborovou strukturu.

Na co se budete chtít ve své pozici zaměřit?
Především na komunikaci s lidmi a na budování školy, která bude mít svou kvalitu a bude oblíbená. Rád bych, aby žáci a absolventi dělali škole i regionu dobré jméno a aby se tam rádi vraceli.

Roman Hásek, ředitel trutnovské zdrávky.
Hásek: zdrávka nehodlá akademii spolknout