Nedávná rozhodnutí o sloučení hned tří škol včetně gymnázia v Hořicích nebo dvou středních škol v Pardubicích, která se ocitla pod palbou veřejné kritiky, tak byla pouze prvními posly špatných zpráv.

„Je to nutné pro udržení gymnaziálního vzdělávání v Přelouči, kde je pro nízký počet žáků v útlumu čtyřletý obor a malá škola by byla obtížně ufinancovatelná,“ vysvětluje Pernicová například sloučení přeloučského gymnázia se zdejším, ovšem zcela odlišně zaměřeným Středním odborným učilištěm technickým. Kraj chce sestěhováním obou škol do jedné budovy uspořit náklady. Tvrdí také, že dojde k větší využitelnosti učitelů a zlepšení možnosti čerpat evropské dotace.

„Radní Pernicové jsme sice jasně řekli, že s tím nesouhlasíme, ale nebylo nám to nic platné. Kraj měl svoje argumenty. Bylo nám to podáno tak, že je nutné obě školy sloučit kvůli zachování gymnázia,“ řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

Kraji podle ní jde o centralizaci učebních oborů, které budou chrlit absolventy jak z montážních pásů. „Některé obory jako truhlář, elektromechanik nebo automechanik budou zrušené, zůstane jen polygrafické učiliště. Doposud nebyly problémy s uplatnitelností absolventů, nyní se obávám, že vyučení polygrafové budou končit na úřadech práce. Kraj upřednostnil ekonomiku před kvalitou,“ dodala Burešová.

Ředitel polygrafického učiliště Jindřich Janko je ale se splynutím obou škol smířený. „Důležité je, aby obě školy v Přelouči zůstaly. Na útlum některých oborů asi dojde, ale myslím si, že část z nich skončí, protože nebudou mít žáky,“ uvedl Janko.

Názor, že je kraj postavil před hotovou věc, mají i starostové dalších měst, ve kterých budou slučovány školy.

Splynutí čeká i choceňskou obchodní akademii a školu cestovního ruchu. V názvu zůstane obchodní akademie, která má tradici, a bude se specializovat na cestovní ruch. Spojení však už má za následek vyhrocení vztahů mezi oběma školami, které se promítá i do nálady mezi studenty a učiteli.
„Původně mělo dojít ke sloučení tak, že nástupnickou organizací bude naše obchodní akademie. Jenže to bylo pro mého kolegu ředitele školy cestovního ruchu nestravitelné, jsou totiž dva a půlkrát větší než my,“ řekl ředitel obchodní akademie Jaroslav Studnička.

Škol, které se mají spojit, je v Pardubickém kraji 12. Do zastupitelsto půjde černá listina 14. dubna.

Další slučování škol je na jaře plánováno také v Královéhradeckém kraji. Sloučeny tu mají být dvě střední školy v Novém Městě nad Metují a také střední školy v Lázních Bělohrad a v Nové Pace. „Rušit školy nechceme, pouze slučovat a snižovat počet tříd,“ uvedl královéhradecký hejtman Lubomír Franc. Redukci středních škol při své nedávné návštěvě Hradce podpořil také ministr školství Josef Dobeš.

Kamil Dubský