Elektronický dopis, který na první pohled měl všechny náležitosti, jaké starosta používá, včetně odchozí adresy, kontaktů a ekologické výzvy k šetření papírem, je podvrh. „Podvodný původ je na první pohled neodhalitelný, je zjistitelný až po zobrazení vlastností mailu,“ sdělil Farský.

V pátek ráno podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Semilská legrácka

Podobných mailů, které semilským městským úředníkům přišly jakoby ze starostovy adresy, totiž bylo v posledních dnech víc. Většinou obsahovaly neškodná oznámení. Správci radniční sítě ovšem přišel i mail, v němž starosta zařazoval do jednacího programu zastupitelstva nový bod – vlastní odstoupení.

„Již jsem si zvykl, že se někteří lidé v diskuzích na různých webech za mě vydávají,“ tvrdí Farský. K takovým mystifikacím došlo v anonymních internetových diskuzích jak na semilských městských webových stránkách, tak na stránkách opozice, před časem dokonce i na webu Turnovského a semilského deníku.

„Tyto diskuze stejně nebere nikdo moc vážně a já jim nechci dodávat na důležitosti tím, že se budu proti těmto mystifikacím ohrazovat,“ podotkl. „V tomto případě, ale už přerostla mystifikace z mého pohledu přijatelnou mez a považuji ji za zákeřně nebezpečnou,“ komentoval případ podvodných mailů.

Starosta, sám právník, podává trestní oznámení prý s vědomím, že šance vypátrat a usvědčit autora podvrhů je minimální. Odhalené podvodné maily totiž odešly z IP adresy hostící aplikace, které umožňují anonymní rozesílání mailů. „Má to být hlavně vzkaz dotyčnému autorovi mailů, že tady už nejde o legraci. Případ teď vyšetřuje policie,“ vysvětlil.

Digitální podpis

Podle Farského je pravděpodobné, že ne všechny podvodné maily se podařilo odhalit. „Bohužel netuším, na které další různé adresy mým jménem mohly další maily dorazit. A bohužel to také nedohledám.“

Kromě trestního oznámení semilský starosta zvolil ještě další protiopatření. Rozeslal hromadný mail, v němž oznamuje, že od této chvíle mají příjemci elektronické pošty považovat za platné jenom maily opatřené jeho digitálním podpisem. Od rozeslání tohoto oznámení zatím technici další podvodný mail nezaznamenali.