VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrdutá fabrika na čele žebříčku Arniky

Kocbeře - Laminátovnu firmy Peter – GFK ekologický spolek Arnika znovu zařadil na čelo největších znečišťovatelů ovzduší. V kategorii vypouštěných rakovinotvorných a potenciálně rakovinotvorných látek fabrika za rok 2016 skončila na třetím místě.

13.10.2017
SDÍLEJ:

FIRMA PETER GFK sídlí v Kocbeřích u silnice vedoucí z Jaroměře na Trutnov. Lidem vadí zápach odtud vycházející.Foto: Deník / Pich Jaroslav

Na čele žebříčku, kterému vévodí Spolana Neratovice, se přitom podkrkonošská výrobna umisťuje pravidelně. Její produkce škodlivých látek loni klesla. Přesto kocbeřská produkce styrenu, významné aromatické průmyslové chemikálie, patří k nejvyšším v republice.

Vedení fabriky však žebříček ekologického spolku považuje za zavádějící. „Je neobjektivní,“ řekl Deníku před časem Karel Macháč, jednatel společnosti Peter – GFK. „Řadí nás na úroveň Spolany, což je absurdní. Žebříček srovnává potenciálně rakovinotvorné látky s prokazatelně rakovinotvornými. To je absurdní. Pokud by byl styren tak závažný, nepoužíval by se v autech nebo jako součást zateplení domů,“ dodal Macháč.

„Průmyslové podniky vypouštějící styren do ovzduší by měly podléhat přísnějším předpisům. Podle našeho názoru mají být nucené používat nejlepší dostupné technologie,“ řekl Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika.

Spolek žebříček vydává každoročně. V klasifikaci se odvolává na Mezinárodní agenturu pro výzkum rakoviny. Rakovinotvorné látky poškozují hormonální soustavu člověka. V porovnání s neratovickou Spolanou je však produkce kocbeřské firmy Peter – GFK pětinásobně nižší.

Lidé bydlící v blízkosti kocbeřské fabriky si však často na zápach, který z fabriky uniká, stěžují. Oficiálně však ze strachu o ztrátu zaměstnání mluvit nechtějí.
„Když podnět od kohokoliv obdržíme, okamžitě jej řešíme. Nesnažíme se problémům se zápachem vyhýbat. Jeho nejčastější příčinou je nedodržení pracovní kázně zaměstnanců,“ brání se Karel Macháč, jednatel společnosti Peter GFK.

Firma Peter – GFK v minulosti už několikrát musela zaplatit pokutu České inspekci životního prostředí. Ta přestože přiznává, že kontrola zápachu v ovzduší je problematická, udělila fabrice už několikrát sankci.

V roce 2013 tu proběhla první neplánovaná kontrola na popud občanů. Inspekce fabrice uložila pokutu 400 tisíc korun. „Firma neprováděla výměny aktivního uhlí na laminátovně a v lakovně,“ sdělila Jana Jandová z České inspekce životního prostředí.

Další pokutu laminátovna Peter – GFK obdržela například v loňském roce za vypouštění odpadních vod z čistírny do Kocbeřského potoka.

Žebříček Arniky
Rakovinotvorné, pravděpodobně či potenciálně rakovinotvorné látky:

1. Spolana (Neratovice) 38 129 látek v kg
2. ACO Industries (Havlíčkův Brod) 23 637 látek v kg
3. Peter – GFK spol. (Kocbeře) 8 703 látek v kg
4. Peter – GFK spol. (Trhový Štěpánov) 8 184 látek v kg
5. Iveco Czech Republic (Vysoké Mýto) 7 216 látek v kg

Autor: Jaroslav Pich

13.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

FOTBALOVÝ servis: Debakl Vrchlabí v Jaroměři

Robin Böhnisch (vlevo)

Nevylučuji předčasné volby, řekl Böhnisch. Ze sněmovny po 14 letech vypadl

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Když senátora zvolí poslancem. Jen Hlavatý a Okamura

Dvůr Králové - Při návratu z pracovní cesty z Itálie majitel dvorské Juty Jiří Hlavatý přemítal, jak si vybrat mezi pozicí poslance ve sněmovně, kam ho vyneslo 4859 preferenčních hlasů v Královéhradeckém kraji, nebo senátora.

Fantazie! Klauda obhájil titul mistra Evropy. Zlato z Paříže veze i Trčka

Trutnov - V pařížské hale George Carpentiera se v sobotu dočkal dalšího z životních úspěchů thaiboxer Jakub Klauda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení