Jednou z výjimek jsou Suchovršice, kde vítání jara na Smrtnou neděli udrželi a stále se tu těší velké oblibě. A tradiční jsou i přípravy. Dobrovolní hasiči za pomocí darů zdejších obyvatel připraví Smrtku i jejího partnera Smrťáka, nechybí koňské povozy, živá hudba, taneční vystoupení dětí v krojích.

Průvod se dnes, stejně jako roky před tím, sešikoval u jednoho ze zdejších mostů a vydal se po proudu řeky. S povozem i vyšňořenou dvojicí na vysokých bidlech v čele. Chladnému počasí navzdory postupně rostl, u cíle na něj čekala další stovka lidí. Smrtka se sice pokusila vzepřít osudu a spadla do vody ještě před zapálením, nakonec svému údělu ale neunikla.

„Každým rokem se snažíme přinést něco nového, proto měníme doprovodný program. Letos to bylo třeba netradiční představení pohádky o Sněhurce v sále restaurace," podotkla starostka obce Lenka Hozová.

„Jezdíme sem každý rok. Mají tu výborně vedenou mateřskou školu, stará se i obec a je opravdu dobře, že se daří tradici dlouhodobě držet. Navíc za takového zájmu lidí," spokojeně konstatoval Alfons Dudek z blízké Úpice. Kdy přesně v obci tradice vznikla, není úplně jasné. „Sahá však minimálně do začátku 20. století, první filmová reportáž o vynášení Smrtky je tu z roku 1935," připomněla starostka Lenka Hozová.