Vedle horských středisek, kde volily stovky lidí s voličskými průkazy a účast v Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a Strážném díky tomu přesáhla 85 procent, přišlo k volbám nejvíce lidí v obcích Zábřezí-Řečice (84,62 procenta) a Zdobín (81,08 procenta). V nich tak dorazila hlasovat až na pár jedinců takřka celá vesnice. Nejslabší volební docházku měly naopak Radvanice, kde o volby do Poslanecké sněmovny projevilo zájem 54,22 procenta obyvatel.

Starostka Mladých Buků Lucie Potůčková z koalice Piráti a Starostové získala v Královéhradeckém kraji nejvíc preferenčních hlasů.
Vykroužkované kometě se převrátí život. Podstatné je, že vypadli komunisté, říká

Ve sněmovních volbách dostala sice nejvíce hlasů na Trutnovsku koalice SPOLU (28,98 procenta), hnutí ANO (26,22) ovšem vyhrálo ve větším počtu obcí. Například v Hostinném, Úpici, Žacléři a především menších obcích. Koalice SPOLU naopak ovládla tři největší města - Trutnov, Dvůr Králové nad Labem, Vrchlabí, kde dostala po třiceti procentech. SPOLU mělo obrovskou převahu v krkonošských střediscích, i díky výraznému počtu hlasujících na voličské průkazy. Pravice tam kraluje tradičně.

Do volební místnosti v budově Městského úřadu v Peci pod Sněžkou přišlo volit 456 lidí na voličský průkaz.
Voliči v Peci přeplnili volební urnu, komise šla hledat druhou na půdu

Ve dvou případech, v Libňatově a Třebihošti, to byla remíza, když SPOLU a ANO obdržely navlas stejný počet hlasů. Také v Klášterské Lhotě měli vítězové stejně hlasů, tam lidé hlasovali nejvíc pro SPD a SPOLU. Pro SPD výrazně hlasovali lidé také v Lamperticích a Prosečném, kde získalo dvadvacet a dvacet procent, přesto je ještě dokázalo předstihnout v obou obcích ANO. Ve Vilanticích vyhráli Piráti a Starostové.

Trutnovsko budou reprezentovat v Poslanecké sněmovně starosta Trutnova Ivan Adamec a starostka Mladých Buků Lucie Potůčková. Adamec jako jediný z dosavadní čtyřčlenné sestavy poslanců z Trutnova dokázal obhájit mandát na další čtyři roky. Sněmovnu opouštějí Pavel Plzák (ANO), Martin Jiránek (Piráti) a Zdeněk Ondráček (KSČM). Nováčkem v ní naopak bude Lucie Potůčková, kterou vyneslo do Parlamentu 10 910 preferenčních hlasů.

Ilustrační foto.
ANKETA: Co říkáte na výsledky sněmovních voleb?

Zajímavého výsledku dosáhl ve volbách starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím, který dostal 2134 preferenčních hlasů, třetí nejvyšší počet za hnutí ANO v kraji, když kandidoval z osmého místa. Mezi čtveřici, která získala poslanecký mandát, to však nestačilo. Dokonce 5402 preferenčních hlasů získala královédvorská zastupitelka Veronika Tomková, kandidující za SPOLU na 12. místě, což byl sedmý nejlepší výkon této koalice v kraji. Pokud jde přímo o Dvůr Králové nad Labem, vyhrálo tam SPOLU (31,28 procenta) před ANO (28,44) a Piráty a Starosty (13,82).

Martin Jiránek
Martin Jiránek: Mám před sebou nové cesty. Na politiku jsem nezanevřel