V údolí inverze, na vrcholcích hor sluníčko, teplo a nádherný výhled. Netypické lednové počasí nalákalo davy k výletům na nejvyšší českou horu. Na lanovku v Peci pod Sněžkou se stála fronta jako v létě. Mezi čekajícími pasažéry se tísnili i novomanželé, nevěsta v bílých šatech a ženich v obleku.

Na Sněžku si vyšlápli po svých šerpové v závodě horských nosičů s třicetikilovou zátěží a trasu od lanovky v Peci přes Růžohorky vzali doslova sprintem. Ačkoliv měli na zádech náklad kofol a vod pro Českou Poštovnu, ti nejlepší byli v cíli za necelou hodinku a půl, vítězný Petr Mazal dokonce za 72 minut.

Na nejvyšší českou horu se vydali také druholigoví fotbalisté Hradce Králové, kteří si zpestřili soustředění ve Špindlerově Mlýně. Na Sněžce bylo narváno. Pozornost tam budila skupinka polských naháčů. Otužilci ze spolku Pogoria Morsuje ze slezského města Dabrowa Górnicza, kteří měli na sobě jen trenýrky a ženy podprsenky, absolvovali výstup z horského střediska Karpacz.

Zrádné hory. Je potřeba dbát na bezpečnost a nepřeceňovat síly, apeluje Horská služba.
Na Sněžku vyrazili v bikinách a trenýrkách, zachraňovala je polská Horská služba

„Naše skupina statečných mrožů se vydala s radostí tváří v tvář mrazu, sněhu, kamenům a vlastním kloubům. Udělali jsme to nejen proto, abychom měli zajímavé dobrodružství, ale byla to také benefiční akce pro patnáctiletou Maju, která utrpěla vážnou nehodu a je po řadě těžkých operací,“ vysvětlili polští otužilci.

Počasí jim vyšlo báječně, na leden bylo nezvykle teplo i na Sněžce. „Bylo to fantastické, jak při cestě nahoru, tak dolů,“ hlásili, že výprava dopadla dobře.

Horská služba Krkonoše v pátek našla a zachránila dva mladíky z jihu Čech ve věku 23 a 24 let. Uvízli v Labském dole.
Vyfešákovaní v riflích, zmrzlí a hladoví. Hazard na hřebenech hor nebere konce

Podobné bláznivé nápady se ale příliš nelíbí Horské službě. Loni zachránila v hodině dvanácté u Slezského domu v silně podchlazeném stavu mezinárodní skupinku, která se také vydala jen ve spodním prádle z Karpacze na Sněžku. Národnostně pestrou skupinu tvořili čtyři muži a tři ženy z Kanady, Francie, Španělska, Švédska, Holandska, Velké Británie a Irska. Inspirovali se Nizozemcem Wimem Hofem, držitelem několika světových rekordů, který tvrdí, že vyvinul techniku, díky níž jeho tělo dokáže odolávat extrémnímu chladu. Jejich snaha napodobit nizozemského ledového muže skončila fiaskem.

Před měsícem tragicky dopadl 55letý Čech, který byl nalezen mrtvý 25. prosince před Slezským domem na polské straně Krkonoš pod vrcholem Sněžky, kde umrzl.

Náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa apeluje na návštěvníky hor, aby měli s sebou mobily, nejlépe s aplikací Záchranka, byli pořádně oblečení a znali dobře svoji trasu. Pokud lyžují, aby chovali se na sjezdovce ohleduplně vůči ostatním lidem.

Mobilní technologie znamenají pro Horskou službu velkého pomocníka. Výrazně jim usnadňují pátrání.
Berte si na hory mobily, vyzývá náčelník Horské služby

„Lidé by měli hlavně počítat s tím, že musí být dostatečně oblečení, mít s sebou rezervní oblečení, být dopředu seznámení s trasou, aby přesně věděli, kam chtějí jít. Doporučujeme, aby měli nabitý mobil s číslem na Horskou službu, aby nás mohli v případě nouze kontaktovat, a nainstalovanou aplikaci Záchranka,“ připomněl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Jirsa.

V sobotu bylo na hřebenech Krkonoš 20 - 50 cm sněhu. Platil první, nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. „Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Existuje možnost samovolného uvolnění malých lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu,“ komentoval situaci Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše a doplnil: „Během posledního sněžení napadlo na ledovou krustu 5 centimetrů nového sněhu. Sníh padal za působení severního až severozápadního větru. Na závětrných svazích a žlabech je ho uloženo větší množství. Zde se mohou tvořit desky z navátého sněhu.“

Shořela. Oblíbenou horskou chatu trutnovské základní školy kpt. Jaroše zničil požár 15. prosince 2019.
Trutnovská škola chystá po požáru veřejnou sbírku na novou chatu Bažina