„Dnes od 13:15 hodin zasahovali záchranáři v Kotli Lomniczky u dvaatřicetiletého českého turisty, který spadl z řetězové cesty na Sněžku,“ potvrdil mluvčí Horské služby Marek Fryš. Jako první na místo vyjel záchranář HS ze služebny na Slezském domě. Kromě záchranářů z Pece na místo spěchal také vrtulník záchranné služby z Hradce Králové.

„Před půl třetí byl turista, po základním ošetření na místě nehody, s vážnými zraněními vyzvednut za pomoci podvěsu a transportován do zdravotnického zařízení do Hradce Králové,“ přiblížil Fryš s tím, že se akce účastnilo na dvě desítky záchranářů a dvě posádky letecké záchranné služby i polský záchranářský vrtulník.

Záchranáři turisty opakovaně vyzývají k opatrnosti.

Turisté se zřítili z vrcholu Sněžky na polskou stranu hory do kotle Lomniczki.
Memento ze žlabu smrti. Lidé riskují, na Sněžku chodí v keckách a kozačkách

„I přes veškerá upozornění, která jako Horská služba vydáváme, se neustále v našich horách pohybují turisté s nedostatečným vybavením a v důsledku podcenění zrádnosti terénu dochází k závažným úrazům," dodal k situaci v Krkonoších Pavel Cingr náčelník Horské služby Krkonoše.

Letos se jedná už o několikátý případ.

V lednu podobný případ skončil tragicky. Zranění dvou turistů byla tehdy neslučitelná se životem. Při tragické události zasahovaly tři desítky záchranářů z polské a české Horské služby, vojáci z jednotky Komando a tři vrtulníky - dva české z Hradce Králové a Liberce a jeden polský.

Takhle vypadá Jubilejní cesta na Sněžku v létě. V zimě je uzavřená kvůli lavinovému nebezpečí a náročným zimním podmínkám.
Neuměli vysvětlit, proč šli do zákazu, popsal záchranář z Pece případ na Sněžce

Jen o pár dní později záchranáři zasahovali u případu, kdy mladá dívka sjela z úbočí hory do údolí na polské straně Krkonoš. Češka měla tehdy, podle zachránců, obrovské štěstí a přežila.