Počasí však Dni Krkonoš moc nepřálo. A tak se zřejmě nejstěžejnějším okamžikem včerejšího dne stal podpis nové dohody mezi zástupci polské i české části Krkonoš.
Smlouva hovoří o přeshraniční spolupráci mezi ředitelem Správy KRNAP Janem Hřebačkou (na snímku vpravo dole) a ředitelem polského KPN Andrzejem Rajem.

Protagonisté ji parafovali za účasti ministra životního prostředí ČR Richarda Brabce (vpravo nahoře) a jeho polského protějšku Macieje Grabowského, i za účasti starostů obcí, a to v Observatoři polského hydrometeorologického institutu na Sněžce.Čtveřice mužů se shodla na tom, že přeshraniční spolupráce obou národních parků je vzorovým modelem pro ostatní specifické oblasti v ČR a Polsku. „Jsem moc rád, že nejen spolupráce mezi oběma národními parky je tak plodná. Je důležité, že se poznáváme osobně jako lidé. Je dobře, že se potkávají ministři. Bez podpory obcí a měst a ministerstev bychom se neobešli," řekl ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.

Impuls k další spolupráci

„Inovovaná dohoda by měla dát impuls k další spolupráci. Doufám, že bude tak plodná, jako tomu bylo dosud. Vykonali jsme mnoho práce nejen na úseku ochrany přírody, ale také při podpoře turismu. Řada cest je opravena na polské i české straně. Mnoho se jich ještě opravit chystáme. Jsme si vědomi, že je potřeba vytvořit klima k tomu, aby lidé, kteří v Krkonoších žijí, zde dokázali žít i nadále," uzavřel Jan Hřebačka.

„Určitě budeme diskutovat o budoucnosti lanovek v Krkonoších, je to téma, které máme v balíčku, jenž chceme s ředitelem Správy Krkonošského národního parku projednávat," přislíbil český ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Se zástupci obcí jsme se už ráno také bavili o ještě větší možnosti využít operačního programu životního prostředí. Nejen pro přeshraniční spolupráci, ale i pro projekty tady na české straně hor s cílem zachovat v obcích krajinný ráz. Zvláště pak ve vyšších krkonošských polohách. Bez spolupráce se starosty těchto obcí se neobejdeme a zdá se, že na věci máme stejný názor," podotkl ministr Brabec. „Bude to jako vždy o penězích, ale mohu slíbit, že se v rámci operačního programu budu snažit najít možnosti, aby vznikaly takové projekty, jako byla výstavba lanové dráhy na Sněžku," dodal Richard Brabec s tím, že například dokončená Jantarová cesta, kterou včera zástupci obou zemí podepsali, nebo další kilometry turistických cest, jsou dokladem dobře využitých finančních prostředků.

Vzorová spolupráce

„Český a polský národní park představují naprosto vzorovou přeshraniční spolupráci," řekl dále ministr životního prostředí Richard Brabec, na čemž se shodl i se svým polským protějškem Macieem Grabowským. Ministr také přiznal, že na Sněžce byl naposledy před čtyřiceti lety. „Tehdy jsem si náš nejvyšší kopec vyšlápl. Dnešní počasí je nepříznivé, rád bych viděl třeba do Obřího dolu. Už jsem se domlouval s pány starosty, že 10. srpna rád přijedu na Svatovavřineckou pouť. Ale myslím, že tento stav počasí je tu dost standardní, takže bych se divil, kdyby bylo modro," smál se ministr.

Jeho návštěvu kvitují i zástupci měst a obcí Krkonoš. „Je dobře, že sem ministr životního prostředí jezdí a poznává území. V klidu s ním můžeme probrat řadu věcí. Dnes jsme se například věnovali novele zákona 114 o ochraně přírody, která je už na stole. Diskuse se točila i kolem dotačních titulů. Návštěva ministra v regionu je velmi důležitá," poznamenal k návštěvě předseda Svazku měst a obcí Krkonoše a zároveň vrchlabský starosta Jan Sobotka. Ten také společně se svým kolegou, starostou Pece pod Sněžkou Alanem Tomáškem a ředitelem Správy Krkonoš Janem Hřebačkou diskutovali na vrcholu Sněžky v Poštovně s jejím majitelem Milanem Blahou. Hosty rád vítal. „Už jsem tu měl i prezidenty," smál se.