Ve středu tam prorážela masu sněhu sněžná fréza a rolba, o víkendu se po vyfrézované cestě procházeli návštěvníci Krkonoš. Turistická trasa mezi Výrovkou a Luční boudou je obklopená vysokými sněhovými mantinely. Sněhové vrstvy dosahují v traverzu mezi Výrovkou a Památníkem obětem hor až šesti metrů.

Jak upozornil Tadeáš Hlinka, pracovník Technických služeb města Pec pod Sněžkou a hasič z Horního Maršova, který cestu frézoval, při velkém oteplení hrozí pády sněhových převisů.

Frézování sněhu na silnici mezi Výrovkou a Luční boudou
OBRAZEM: Mezi sněhovými mantinely v Krkonoších řádila fréza

"Jak se oteplí, tak hrozí, že to tam bude padat. Dá se předpokládat, že pokud bude pěkně, vyrazí tam spousta lidí. Hrozí tam nebezpečí pádů převisů, lidé by s tím měli počítat," řekl Tadeáš Hlinka pro ČTK.

Turistická trasa vede po horské cestě, která slouží také k zásobování Luční boudy. "Ve středu jsme dělali mezi Výrovkou a památníkem, tam se to zvládlo asi za šest hodin. Ve čtvrtek jsme to dočišťovali. Sněžilo, byla mlha, docela mazec. Už jsme si na takovéto počasí na jaře odvykli. Na horách se letos zima nechce vzdát," řekl ČTK Hlinka.

Pokud bude potřeba, plánuje, že se příští týden s frézou vrátí a zafoukané úseky od sněhu vyčistí.

Příští týden se rozjedou poprvé po nuceném přerušení provozu lanovky v Krkonoších. Černohorský Express z Janských Lázní začne jezdit v sobotu 15. května.
Horská střediska ožijí, lanovky se probudí. Dokresluje to amatérismus, říkají

Sněhové bariéry na Luční boudu se prorážejí každoročně na jaře před nástupem letní turistické sezony. Loni se podařilo prorazit cestu na Luční boudu koncem dubna.

Podle nedělních informací Horské služby Krkonoše zůstává u Luční boudy 97 centimetrů sněhu. "Na jižních svazích je sníh pouze ve žlabech, závětrných místech a odtrhových zónách. Jižní úbočí Kozích hřbetů a Sněžky jsou téměř bez sněhu. Na severních svazích je souvislá sněhová pokrývka. V nočních hodinách se teploty pohybovaly okolo nula stupňů, sněhová pokrývka je ztuhlá," uvedl Robert Dlouhý z Horské služby Krkonoše.

Most v Temném Dole v Krkonoších je v havarijním stavu, projedou tam jen vozy do 20 tun.
Komplikace na cestě do Pece. Díra v silnici, omezení jsou na dvou místech

"Sněhová pokrývka bude vlhká až podmáčená a to v závislosti na expozici nadmořské výšce a intenzitě slunečního záření," dodal. Uvolnění laviny je možné jen při velkém dodatečném zatížení a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu. Je možnost samovolného uvolnění malých, nebo středních lavin, které se většinou zastaví ještě na svahu," dodal Dlouhý.

V Krkonoších platí 1. stupeň lavinového nebezpečí, který je nejnižším na pětidílné mezinárodní stupnici.

Skvělé podmínky, ale bez lyžařů. Sjezdovky ve Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně zůstaly v zimě prázdné.
Špindlerův Mlýn dostal na kompenzacích dvanáct procent. Je to kritické, přiznává