V Krkonoších je sníh? Přichází zima? Tak horké (chladné) to zase nebude. Aby na horách poletovaly sněhové vločky na začátku října, není nic neobvyklého.

„Je to spíše překvapení v tom, že ještě nedávno bylo sluníčko, teplo, sucho a lidé běhali v trenkách. Teď se objevil sníh,“ okomentovala situaci obsluha stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Peci pod Sněžkou. Podle ní nastává tento stav běžně. „Jedná se o první poprašek, který rychle leze dolů, obzvláště, pokud přichází společně s dešťovými přeháňkami jako nyní. I podle starousedlíků se chytne až tak třetí sníh,“ přibrzdila pozdvižení kolem prvních vloček.

Uzavřená silnice mezi Temným Dolem a Malou Úpou
Komplikovaná doprava na Pomezky, ve Svobodě nedostali školáci oběd

Na Sněžce klesly teploty během pátečního dne pod nulu a podle předpovědi by se měl i v dalších dnech na hřebenech, ve výškách nad 1300 metrů, sníh objevit. Podle údajů hydrometeorologické stanice přišel loni první sníh v Peci pod Sněžkou 5. října a první souvislá pokrývka 8. listopadu. Poprvé se lyžovalo 12. listopadu ve SkiResortu na sjezdovce Anděl na Černé hoře, na technickém sněhu. Trvale se sníh usadil 28. listopadu.

První sníh v Krkonoších doprovodila silná vichřice, která na Sněžce dosahovala síly orkánu. Nejvyšší naměřená hodnota na české straně hor byla 48,3 m/s, tedy 173,88 km/h. Nepříznivé počasí zkomplikovalo situaci na řadě míst regionu. V Bělé u Staré Paky dokonce vlak narazil do stromu, který poryv větru sfoukl do kolejiště. Hasiči evakuovali z poškozeného vlaku 33 osob, ke zranění nedošlo. Řada míst zůstala ještě během pátku bez proudu, zavřená byla silnice z Temného Dolu na Malou Úpu.

Správa KRNAP uzavřela v důsledku silného větru Chodník biskupa Doubravy ve Lvím dole. Přes cestu tam leží vyvrácené stromy a existuje vysoké riziko zranění. Chodník bude uzavřen minimálně do konce listopadu.