Na sto padesát tisíc korun včera soudní znalec vyčíslil škodu, kterou způsobil vandal na historické soše na náměstí 3. května v Železném Brodě. Minulou sobotu výletník z Vyškova vylezl na kašnu a soše urazil hlavu kladivem, prý ze svého náboženského přesvědčení.

O vandalské činy není nouze ani v dalších městech a obcích Jablonecka. Pachatele se podaří chytit jen v některých případech.

Pachatele tentokrát dopadli

Toho, který řádil v Železném Brodě, se ale podařilo zadržet a starosta už na něj v minulých dnech podal trestní oznámení.

„Víc se v současné době dělat nedá. Sochu po sezoně necháme odvézt z náměstí a opravit. Pokusíme se ji vrátit do původní podoby,“ řekl Deníku starosta Železného Brodu Václav Horáček s tím, že socha byla pojištěná.

Nepochopitelný vandalský čin spáchal šestatřicetiletý muž z Vyškova, který byl v Železném Brodě jen na návštěvě. Nyní mu hrozí až dva roky vězení.

Po vyhořelé zvonici další rána

Pro Železný Brod to byla další velká rána poté, co před třemi lety pravděpodobně také vandalským činem lehla popelem historická zvonice. „Policie sice nakonec případ odložila, ale je jasné, že šlo o úmysl nebo vandalský čin. Nechápu, co se to s některými lidmi děje,“ poznamenal železnobrodský starosta.

S vandaly mají negativní zkušenosti prakticky všude. Že některým lidem to není lhostejné a jsou ochotni usvědčit pachatele, se potvrdilo například v Plavech.

Poté, co se ke konci loňského roku parta výtržníků vyřádila v místním parku naproti samoobsluze, došla starostce trpělivost a vypsala na určení pachatelů odměnu.

„Ozvalo se mi osmnáct lidí a všichni měli identické informace, takže pachatele jsme bez problémů našli,“ podotkla starostka Plavů Věra Mužíčková.

V Desné vandalové likvidovali čekárny

Problémy mají s vandaly i v Desné, kde před čtrnácti dny neznámí pachatelé rozbili skleněné výplně na třech autobusových čekárnách.

„Viníky zatím neznáme. Obvykle se u nás vandalství projevuje především převrácenými koši, popelnicemi naházenými do řeky a podobně. Už jsme se ale setkali i s tím, že u Riedlovy hrobky, která je kulturní památkou, lidé odcizili dlažbu z ochozů, aby si z ní mohli udělat ohniště,“ konstatoval starosta Desné Marek Pieter.

Také v Tanvaldě znají řádění vandalů. „Bohužel, také se s tím potýkáme. Jedná se hlavně o poškozování hřbitovů, sprejerství, vyvracení dopravních značek. Sem tam se podaří chytit pachatele, především díky kamerovému systému,“ sdělil starosta Tanvaldu Petr Polák. Podle něj je těchto případů v posledních letech výrazně více než tomu bylo například ještě na začátku devadesátých let.

„Statisticky nejsme schopni vyčíslit, jestli vandalských činů v posledních letech přibývá nebo ubývá. Každopádně velmi často se vandalové podepisují například na automobilech. A lidé si nechávají na autech způsobit velkou škodu už jen tím, že nechávají uvnitř cenné věci,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Jan Vrabec