Už tradičně ale začal dvoutýdenní pobyt vzpomínkou na oběti druhé světové války. „Po slavnostním vztyčení vlajky se vypravili mladí sokolové do Doubravice, kde položili květiny k pamětní desce věnované zakladateli tábořiště, Karlu Ježkovi.

Dozvěděli se také o jeho tragickém osudu, neboť právě v těchto červencových dnech jsme si připomněli 67. výročí heydrichiády. Karel Ježek byl zapojen v protifašistickém odboji. Po prozrazení byl společně se svými spolupracovníky 9. července 1942 popraven,“ vysvětlila jedna z vedoucích, Pavlína Špatenková.

Přenesou se do doby lovců mamutů

Každý rok připravují vedoucí etapovou celotáborovou hru. V minulosti se tak děti měnily v středověké rytíře, obyvatele říše pohádek Tisíce a jedné noci nebo v mořeplavce. Letos jsou hry a soutěže ve znamení Lovců mamutů. Nejprve absolvovaly děti archeologický výzkum, při kterém hledaly věci po pravěkých lovcích. „Při svém bádání se sešly s opravdickým pračlověkem, který jim vyprávěl o svém životě. Následovalo šití pravěkých oděvů z kůží a kožešin a také lov mamuta, kterého si pak společně opekly na ohni,“ doplnila Špatenková.

Zvou veřejnost na táborák

Kromě celotáborové hry je program sokolského tábora zaměřený samozřejmě také na sport a tábornické dovednosti. Během čtrnácti dnů se děti naučí mnoha novým dovednostem, budou soutěžit, chodit na výlety a dozvědí se mnoho o době, kdy žili lovci mamutů, a něco z jejich života prožijí také na vlastní kůži. Sportu bude věnována také podstatná část akcí. Sokolský tábor každý rok nabízí celou řadu závodů, kde využijí účastníci gymnastické a atletické dovednosti.

„Při životě v táboře jistě navážou mnohá přátelství a naučí se také samostatnosti. Protože 14 dní bez rodičů je jistě příležitost, jak se naučit postarat sám o sebe,“ dodala vedoucí Špatenková. Před koncem pobytu pořádají táborníci tradiční táborák na Ježkově, který se uskuteční v pátek 24. července v 18 hodin, a na který všechny příznivce srdečně zvou.