„Hadi se tam váleli dva metry od hlavní silnice, pohození u stromu,“ líčil Deníku. Zdeněk Ř. našel tašky s třemi mrtvými krajtami ve středu kolem sedmé hodiny, když vezl kamion se dřevem. Hrůzný nález nahlásil Policii ČR. Informaci o nálezu mrtvých hadů potvrdila také Okresní veterinární správa v Trutnově.

Oddělení dálniční policie má nové sídlo v Kocbeřích v budově bývalého motorestu.
Příchod dálniční policie vítáme, říká starostka Kocbeří. Nové zázemí v motorestu

„Byl to obrovský šok. Hady nesnáším. Mám z nich fobii. Málem jsem umřel, když jsem viděl, co je v taškách,“ popisoval.

„Bylo mi z toho špatně. Běhá mi mráz po zádech, jen když jsou hadi v televizi, natož když jsem je viděl takhle zblízka. Málem jsem do nich šlápnul. I když hady nesnáším, přijde mi to dost kruté, aby je takhle někdo odhodil u silnice. Je to prasárna,“ dodal nálezce.

Policisté přizvali na místo nálezu odborníka ze Safari Parku Dvůr Králové. „Odborník identifikoval, o jaký druh hadů se jedná. Zjistil, že nalezená mrtvá zvířata byla v dobrém výživovém stavu,“ řekla policejní mluvčí Šárka Pižlová.

„Případ jsme zaevidovali jako přestupkové jednání, nejedná se o chráněné druhy. Budeme čekat na výsledky pitvy, která bude provedena. Určí příčinu úhynu, protože ta není v současné době jasná,“ dodala Pižlová. Kadávery hadů jsou momentálně uloženy v mrazícím boxu.

Krajta královská

Krajta královská.Krajta královská.Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Afričtí vládci nosili tuto krajtu jako šperk, proto byla pojmenována královská. Krajta královská má malou hlavu, znatelně oddělenou od zavalitého těla a nápadně krátký ocas. Je tmavě hnědá se žlutými až bělavými skvrnami, které vytváří zajímavou kresbu. Břicho je krémově žluté. Existuje však mnoho barevných variant, které se liší od tohoto standardu. V angličtině se jí říká ball python (míčová krajta), to je odvozeno od jejího chování v nebezpečí, kdy se stočí do pevné koule s hlavou uvnitř. Většinou není agresivní, bývá spíše plachá, proto je oblíbená mezi chovateli. Afričtí vládci nosili tuto krajtu jako šperk, proto byla pojmenována královská. Dožívá se 40 let, má rozměry 120 až 150 cm a váží 1-3 kg.

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové

Krajta mřížkovaná

Krajta mřížkovaná.Krajta mřížkovaná.Zdroj: Zoo Liberec

Krajta mřížkovaná je považována za nejdelšího hada světa, kdy velcí jedinci mohou dosáhnout velikosti mezi 8-9 metry a hmotnosti až 200 kg. Zbarvení těla hada je žlutohnědé a po těle jsou umístěny žluté kosočtverečné skvrny s tmavým okrajem. V Česku je chová například Zoo Liberec. Tamní krajty mřížkované pocházejí z ostrova Bali v Indonésii, jsou typičtí menším vzrůstem (do 4 metrů) a odlišným zbarvením než krajty mřížkované žijící na pevnině. Balijské krajty mají výrazně žlutou hlavu a hrdlo, sytě černé mřížkované vzory po těle a přechod barev je ostřejší na bocích. Krajta mřížkovaná se vyskytuje nejen v tropických deštných lesích a v mokřadech, ale lákají ji i lidská obydlí, kde může lovit hospodářská zvířata. Tento druh krajty je často ve své domovině loven pro svoji unikátně zbarvenou kůži, maso a obchod se zvířaty.

Zdroj: Zoo Liberec