V moderním zařízení na okraji města chce společnost Vividus East poskytovat dlouhodobou ošetřovatelskou péči pro seniory, sociální lůžka a lůžka pro pacienty s těžkou demencí. Kapacitu by mělo mít 164 lůžek a nabídnout má zhruba 90 nových pracovních míst. Právě uvedených čísel se obává krajský radní pro zdravotnictví Aleš Cabicar. „Už při současné velmi napjaté situaci se zdravotním personálem to může vyvolat ještě větší tenzi, než je. A s negativním dopadem na dvorskou nemocnici,“ prohlásil.

PŘÍSTAVBA BÝVALÉ VILY
VZNIKLA BEZ POVOLENÍ
Nepovolené. Tak stavební úřad označuje dva trakty, které investor bez příslušných razítek přistavěl k historické vile v královédvorské ulici Spojených Spojených národů. Právě tam má vzniknout nové zdravotnické centrum, které bude provozovat Vividus East. Více čtěte zde.

Kraji nyní chybí 80 zdravotních sester. Na některých odděleních veřejných nemocnic je situace kritická. „Stačí, aby některým oddělením, kde to je na hraně, odešly dvě nebo tři sestry, a hned hrozí, že se bude muset to oddělení zavřít,“ řekl Cabicar.

Vznik dalšího zařízení s velkými personálními požadavky je pro kraj podle radního nekoncepční. „Už při výběrovém řízení na ministerstvu zdravotnictví nedal zástupce kraje záměru doporučení, nesouhlasíme s ním. Náš hlas byl ale pouze doporučující, nebyl rozhodný,“ upřesnil Cabicar.

OBAVY JSOU ZBYTEČNÉ, NEJSME KONKURENCE
Jednatel společnosti Vividus East Michal Karadzos ale nesouhlasí s tím, že by léčebna měla být ohrožením pro špitály pod krajským holdingem. „Náš záměr nemůže ohrozit klinické a ambulantní provozy krajských nemocnic. Ze zhruba devadesáti pracovních míst, se kterými počítáme, mají zdravotní sestry tvořit třetinu, budou zde pracovat na plný úvazek čtyři lékaři a v drtivé většině nižší ošetřovatelský personál a techničtí zaměstnanci,“ uvedl.

Pracovníky chce lákat i z ciziny. „Základ u nás tvoří čeští lékaři a český vyšší ošetřovatelský personál. Střední a nižší personál, nebo lidi pro zabezpečení technických služeb budeme poptávat také mezi česky mluvícími a kvalifikovanými lidmi z Ukrajiny a Moldávie,“ sdělil.

Podle krajských manažerů ale nejde jen o lékaře a sestry. Radní Aleš Cabicar trvá na tom, že vybudováním nového soukromého centra ve Dvoře Králové zbytečně dojde k nadměrné koncentraci jednoho typu lůžek v jednom místě. „V regionu je dostatečná kapacita těchto lůžek, jen dvorská nemocnice jich má asi padesát s vytížeností zhruba 82 procent. Asi před měsícem jsme navíc otvírali dvacet podobných lůžek v nedaleké Jaroměři,“ řekl.

Společnost Vividus East oponuje tím, že uspěla ve výběrovém řízení ministerstva zdravotnictví a má předběžnou dohodu se zdravotními pojišťovnami. „Bude to zdravotnické centrum s moderní péčí 21. století určené lidem z celého Královéhradeckého kraje,“ upřesnil Michal Karadzos.

Veřejné nemocnice nevnímá jako konkurenci. Centrum s jedno a dvoulůžkovými pokoji s vlastním sociálním zařízením, pacientskou knihovnou či kavárnou s odpočinkovou zónou podle něj může doplnit zdravotnické služby. „Naší vizí je plné poslání ošetřovatelské péče, spolupráce s Krajským holdingem a zároveň pomoci regionu z tíživé situace s umisťováním pacientů, kteří potřebují profesionální ošetřovatelskou a sociální pomoc druhých,“ doplňuje jednatel Michal Karadzos.

Přestavba vily povolení má, vedlejší přístavba ne.
Přístavba bývalé vily vznikla ve Dvoře Králové bez povolení