Letošní rok byl vyhlášen Evropským rokem rozvoje. Mnoho zemí světa je stále zmítáno válkami a násilím, které jsou příčinou chudoby a diskriminace. Můžeme jim my, Evropané, pomoci? Jak se stavíme k migrantům? Dokázali bychom se vzdát vlastního pohodlí a zúčastnit se dobrovolnických akcí? A jak si představujeme Evropu za 35 let? Na tyto otázky jsme se letos ptali středoškoláků z celé České republiky.

Do soutěže, která je organizovaná ve třech úrovních, od okresního kola přes krajské do celostátního, posílali studenti středních škol své příspěvky na několik zadaných témat.. Jaroslav Moravec z Horní Branné poslal svůj soutěžní příspěvek na téma EU v budoucnosti:

Jak bude vypadat česká a evropská společnost za 35 let, až vám bude 50+?

Příspěvek studenta, který chodí do druhého ročníku Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace, přinášíme nyní v plném znění:

„Nevím sice, jak bude Evropská unie vypadat za 35 let, ale je tu pár mých myšlenek, jak by se Evropská unie mohla dále vyvíjet.

Myslím si, že v současné době je Evropská unie pro náš národ spíše přítěží než užitkem, vzhledem k naší ekonomické situaci, způsobené nezaměstnaností. Nezaměstnanost je způsobena tím, že Evropská unie zakázala nebo omezila naše výrobní zařízení v různých oblastech průmyslu, a to například ve výrobě a vývozu cukru. Proti Polsku nic nenamítám, ale dle informací, které mám k dispozici, náš národ měl daleko kvalitnější cukr a tvořil velkou část vývozu do zahraničí, a tudíž z něj náš národ profitoval po celé Evropě a bylo by podle mě vhodné do budoucna, aby se tato situace změnila.

Dle mého skromného názoru nemá náš stát v Evropské unii moc velkou budoucnost a dotace ze strany Evropské unie tomu nezabrání, vzhledem k stále se zvyšujícím dluhům České republiky. Zavedení eura tuto situaci jen prohloubí. Euro je velmi zranitelná měna. Jestli padne ekonomika jen jediného státu, bude to znamenat úpadek ekonomiky všech států, které už euro přijaly za svou měnu. Myslím si, že by bylo dobré tuto měnu nějak pojistit proti takové situaci.

Jsou tu ovšem i nesmyslné zákazy, které mi hlava nebere, a to například omezení výkonu vysavačů, který zakazuje prodej vysavačů s příkonem vyšším než 1600 wattů. To je podle mě zásah do svobody výběru pro podnikatele, kteří využívají větší a daleko výkonnější vysavače pro čištění větších ploch. Ale to není vše, je tu i spousta jiných opatření, jako třeba regulace klimatizace v autech a jiné zbytečné zákazy. Nebylo by vůbec na škodu, aby se tyto zákony do budoucna nějak upravily. Taková je moje vize.

Ale abych tu nemluvil jen o záporech, je tu i několik různých věcí, o kterých si myslím, že jsou přínosem. Například je tu Schengenský prostor: jedná se o místo, kde se mohou pohybovat obyvatelé členských států Evropské unie bez celní prohlídky. Samozřejmě i to se dá zneužít, například pro pašování zakázaných látek, například drog. Osobně si myslím, že tento prostor je úžasný nejen pro lidi, kteří jezdí pravidelně, kupříkladu na obchodní jednání, nebo dodavatelé, ale i lidé, kteří jedou na dovolenou a stačí jim k tomu občanský průkaz jejich země.

Myslím, že vzhledem k naší poškozené ekonomice jsou pro nás jakékoli prostředky potřebné, tudíž: ačkoli nejsou evropské dotace nějak závratnou částkou, jsou potřeba v mnoha odvětvích v České republice a budou pro nás asi čím dál tím potřebnější, jelikož je stát používá, kde jen může. Dle mého názoru, by Česká republika, v případě vystoupení z Evropské unie, měla vážný problém s financemi a museli bychom se ještě víc zadlužit, a to ne zrovna přiměřenou částkou, kterou bychom nemohli v žádném případě okamžitě začít splácet.

Také díky Schengenskému prostoru se vytvořila příležitost najít si pracovní pozici v jiném členském státu, čímž si, podle mého názoru, můžeme najít lepší pracovní místo například v Německu a jiných státech Evropské unie.

Evropská unie vydala i spoustu užitečných zákonů, a to například zákaz klasických žárovek, které byly extrémně neefektivní a podle mě byly, spíše topným tělesem, než něčím, čím se dá svítit.

Ano, přiznávám, že nové úsporné žárovky jsou o poznání dražší, avšak je jim značně snížena spotřeba energie, a tím pádem šetří nejen vaši kapsu, ale i životní prostředí a mají výrazně lepší poměr svítivosti a spotřeby. Dále také vydala zákaz rozlišovat pohlaví při uzavírání smluv a pojistného pojištění, což, dle mé maličkosti, dost přispělo při rovnoprávnosti obou pohlaví.

V současné době, alespoň dle mého názoru, má Evropská unie velký vliv na náš stát, ale zajímalo by mě, jaký bude stav Evropské unie, až se ujme řízení Evropské unie moje generace, která má, podle mého názoru, úplně jiný pohled na svět.

V budoucnu se Evropská unie bude vyvíjet, bohužel nikdo nemůže říct, jak bude vypadat za 35 a více let. Pro Českou republiku to v tomto spolku nevypadá moc dobře, ale kdo ví, situace se mění každým dnem a budoucnost je zahalená tajemstvím.

Shrnutí mé práce je, že Evropská unie má na náš stát ohromný vliv, který je, podle mého názoru, našemu státu z části přínosem a z části velkou přítěží. Zatím to pro nás nevypadá, že bychom měli končit, ale ještě nikdo neví, jak by mohla vypadat Evropská unie, až se jejího řízení ujme moje generace. Snad se situace pro náš stát zlepší.

Rozhovor s autorem příspěvku:

Jaroslav Moravec bydlí v Horní Branné na Trutnovsku a do Krkonošského deníku poslal příspěvek na téma EU v budoucnosti. Autor studuje Střední školu gastronomie a služeb v Nové Pace.

Jaroslav MoravecJak jste se dozvěděl o soutěži regionálního Deníku?
To jsme takhle jednou měli mít suplovanou hodinu ve škole a paní učitelka přišla s návrhem, že se někdo může zúčastnit této soutěže a jelikož jsem měl tuto myšlenku již dříve, tak jsem si řekl: proč ne?

Studujete odbornou školu, patří český jazyk k vašim oblíbeným předmětům?
Abych byl upřímný, tak to není můj zrovna oblíbený předmět.

Píšete rád slohové práce?
Jestli to má být úvaha, kde mohu psát, jak myšlenky plynou, tak určitě.

Čtete noviny? Pokud ano, jaký žánr máte z tohoto pohledu nejraději? (úvahu, rozhovor, fejeton, ankety.....)
Na noviny mě moc neužije. V době moderních technologií a internetu jsou informace k dostání okamžitě, proto nejsem velký nadšenec klasického čtení. A navíc jsem zarytý ekolog a nemam rád plýtvání papírem, proto jsem radši pro webové stránky.

V kterých zemích Evropy už jste byl? Případně která z nich vás nejvíce oslovila a čím?
Jako každý jsem byl v Chorvatsku, ale i v Německu a na Slovensku a každá země má něco do sebe, takže nedokáži určit, která by měla být nejlepší.

Bavila by vás práce v novinách?
Nevím, jestli by mě bavila novinařina, každopádně, taková práce může být velmi zajímavá a zábavná.