O pokutě zmíněný úřad informoval v tiskové zprávě, nespecifikoval však, o který politický subjetk se jedná. Že jde o SPD uvedl až server Seznam Zprávy, jemuž to potvrdil nejmenovaný velmi důvěryhodný zdroj.

Všechny přestupky, jak se ve zprávě píše, souvisely s volebními kampaněmi před říjnovými sněmovními volbami a lednovými doplňovacími volbami do Senátu v obvodě 39 – Trutnov. Pokuta byla úřadem vydána jako příkaz, proti kterému se hnutí může ohradit. V takovém případě by podle úřadu následovalo projednání věci v běžném správním řízení.

Co se všech pochybení proti zákonu týče, prvním z nich bylo podle předsedy úřadu Vojtěcha Weise nezveřejnění údajů o bezúplatném plnění, které straně poskytla podnikající fyzická osoba. „Ve prospěch strany agitovala na internetových stránkách obsahujících mimo jiné e-shop s propagačními předměty strany,“ dodává Weis.

Osobou, která v SPD provozuje e-shop, je poslanec Lubomír Volný, předseda hnutí v Moravskoslezském kraji.

Na první přestupek navazuje druhý – údaje o tomto bezúplatném plnění totiž podle úřadu nebyly uvedeny ve zprávě o financování kampaně z obou volebních klání. „Zbylé dva přestupky se týkaly pouze doplňovacích senátních voleb v trutnovském obvodě.

Hnutí je spáchalo, neboť nezveřejnilo v zákonné lhůtě, tedy do 90 dní od vyhlášení výsledků voleb, zprávu o financování kampaně a nezaslalo Úřadu veškeré účetnictví,“ vysvětluje znění zprávy.

SPD využije právní kroky

Úřad nicméně podle svého vyjádření nebude poskytovat další informace, neboť bere ohled na neveřejnost správního řízení. To prý může v případě podání odporu proti příkazu proběhnout znovu a ve standardním procesu.

Stejně jako dohledový úřad odmítla podat bližší informace i tisková mluvčí SPD Michaela Dolenská, kterou Deník kontaktoval. „Probíhající správní řízení a nepravomocné rozhodnutí Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, nebude SPD do jeho skončení jakkoliv komentovat a samozřejmě je zřejmé, i díky Vašemu dotazu, že je nutné využít všech legitimních právních kroků v dané věci, které jsou a budou konány,“ odpověděla v e-mailu.

Pro hnutí SPD se jedná už o druhou sankci v relativně krátkém časovém rozpětí. Naposledy hnutí v únoru potrestal stejný úřad za protiprávní pohyby na volebním účtu. Okamurovi a spol. tehdy hrozila pokuta až půl milionu korun, zaplatit ale nakonec museli pouze 45 tisíc.

Sankce je podle serveru Seznam zprávy vůbec nejvyšším postihem, jaký kdy zmíněná instituce udělila.