Lyžovat se od pátku může, a to za přísných protiepidemických opatření. Ta se budou ještě upřesňovat v manuálu pro lyžařská střediska. Provoz restauračních a ubytovacích zařízení ovšem vláda nepovolila. Otevřená můžou být pouze výdejová okénka. Povolený je provoz lyžařských půjčoven.

"Ve SkiResortu Černá hora - Pec vítáme rozhodnutí vlády umožnit lyžařským areálům otevření od pátku 18. prosince. Rádi bychom v tento den přivítali první lyžaře na sjezdovce Anděl na Černé hoře a na sjezdovkách Javor, Smrk a Zahrádky v Peci pod Sněžkou, nicméně bude záležet na vývoji počasí v následujících dnech. V druhé polovině tohoto týdne tak budeme termín otevření areálů a počet sjezdovek ještě upřesňovat," sdělila Deníku Zina Plchová ze SkiResortu Černá hora-Pec.

Zasněžování a příprava areálu v Horní Malé Úpě v Krkonoších.
Skiareály dusí nejistota. Kvůli dodržování rozestupů angažují i manažera fronty

Skiareál Špindlerův Mlýn se chystá otevřít modrou sjezdovku ve Svatém Petru s odjezdem na nástupní lanovku na Hromovce. "S respektem přijímáme nařízení a opatření, která jsou spojena se zahájením provozu v této zvláštní době. Chceme poprosit všechny návštěvníky o dodržování pravidel, která budou platit v celém areálu. Vše máme připravené a pokud se všichni budeme chovat ohleduplně, věříme, že pohyb na horském vzduchu se sportovní náplní může zdraví jen prospět," uvedli zástupci Skiareálu Špindlerův Mlýn na sociálních sítích.

V úterý nebo ve středu dojde ke spuštění prodeje skipasů na gopass.cz. "Díky aktuální situaci budeme klást ještě větší důraz na online nákup skipasů. Zvětší se rozdíl mezi cenou skipasu zakoupeného u obsluhy a naopak nejvýhodnější, tak jako v předchozích letech, bude online cena," informoval Skiareál Špindlerův Mlýn.

Zasněžování a příprava areálu v Horní Malé Úpě v Krkonoších.
Skiareály dostaly od ministra naději, řešení s jednodenními návštěvníky vítají

S otevřením skiareálu počítá také Malá Úpa. "Od pátku chceme lyžovat," uvedl ředitel SKiMU Malá Úpa Martin Buček. Ten se v minulých dnech připravoval na dodržení přísných hygienických podmínek.

"Nakupujeme například oplůtky, ke kterým dáme tyče po dvou metrech. Vytvoříme koridory, jimiž rozdělíme řady lidí ve frontě na vlek. Počítáme s tím, že najmeme více lidí, vedle vlekařů budeme mít takzvané manažery fronty, kteří budou kontrolovat rozestupy a vysvětlovat lidem situaci," popisoval v minulém týdnu ředitel skiareálu v Malé Úpě Martin Buček.

Dopravní terminál v Peci pod Sněžkou spustí provoz v pátek 18. prosince. Parkování tam bude výrazně levnější než na jiných místech v Peci.
Nejlevnější parkování v Peci bude v novém terminálu, všude jinde výrazně zdraží

Také podle něj může situaci usnadnit nakupování skipasů přes internet. "Tím výrazně eliminujeme riziko front u kasy. Pravděpodobně se kvůli tomu kompletně změní politika nákupu skipasů. Upravíme cenu tak, aby na internetu byly výrazně levnější," řekl.