Kaplička stojí u takzvané Dřevařské cesty na západním svahu hory Hromovka v nadmořské výšce 860 metrů. Prosklenou stěnou je z ní výhled do údolí s Labskou přehradou, špindlerovskou čtvrť Labská a na hřebeny Krkonoš. Náklady na výstavbu kapličky činily téměř milion korun.

"Zasvěcení svaté Barboře z Nikodémie není náhodné, protože je mimo jiné patronkou havířů či hasičů a ochránkyně při nebezpečí v bouřce a pomocnice v nouzi. A Špindlerův Mlýn byl jednak původně hornickou osadou a dnes je vyhledávaným horským střediskem, kde stále nebezpečí spjaté s přírodou hrozí," uvedl předseda spolku Dalibor Mlejnský.

Podle starosty Špindlerova Mlýna Martina Jandury (Špindlerův Mlýn - město s vizí) měla kaplička původně vyrůst již před lety v údolí, ale stavba narážela na různé překážky. "Projekt jsme podporoval. Člověk by měl i v této době žít v duchovně, je dobré se zastavit," řekl. Kaple by se mohla stát i novým turistickým cílem návštěvníků Špindlerova Mlýna.

Konstrukce kapličky je z modřínových trámků a stojí na kamenném rulovém podstavci o rozměrech zhruba 2,2 metru krát 3,8 metru. Opláštěná je ručně štípaným modřínovým šindelem. Přírodní materiály doplňují drobné mosazné detaily jako kování dveří, profily zasklení a křížek nad vstupem. Dominantou kapličky je rámová zvonička se zvonem odlitým na míru a nápisem V jednoho Boha věřiti budeš.

"Hrubé tělo kaple chrání před drsným horským podnebím hlavní prvek interiéru – drobný kubický oltář, vyhotovený speciální technologií z recyklovaného skleněného střepu a mosazi," uvedl Petr Fiala z architektonického ateliéru Archibase.

Kaple sv. Barbory není jedinou sakrální stavbou, která v poslední době vznikla ve Špindlerově Mlýně. V roce 2007 majitel Erlebachovy boudy nad Špindlerovým Mlýnem postavil kapličku, která je zasvěcená sv. Františkovi z Assisi. Kaple je z kamene a ze dřeva.