Parkování osobních aut na ploše P1 u Labské přehrady bude stát 100 korun na den, za obytné vozy se tam bude platit 500 korun za den. Parkoviště P2 Hromovka a P3 Medvědín budou nově zpoplatněny částkou 1000 korun za noc. Pro trvale žijící obyvatele, podnikatele a provozovatele ubytovacích zařízení s nedostatečným počtem parkovacích míst nabídne město sezonní zimní parkovací karty na parkoviště P1 za 2500 korun na sezonu.

Město si od zavedení zpoplatněného nočního parkování slibuje zlepšení průjezdnosti a zajistění kvalitnější údržby parkovacích ploch. Podle starosty Špindlerova Mlýna Martina Jandury se pracovníci údržby dlouhodobě potýkají s vozidly parkujícími na odstavných parkovacích plochách přes zákaz i v noci, což negativně ovlivňuje kvalitu údržby a kapacitu ploch. „Cílem změn je zjednodušit a zkvalitnit údržbu parkovišť a zajistit maximum míst pro lyžaře a návštěvníky, kteří ráno do města přijíždějí,“ řekl Martin Jandura.

„Věříme, že nový systém bude funkční a přinese zlepšení jak místním obyvatelům, tak i hostům města. Slibujeme si, že dojde k uvolnění některých ulic jako třeba Okružní a přesunu části vozidel z parkingu na Medvědíně na P1,“ vysvětlil Jandura.

Podle vedení města na parkovištích přes noc zůstávají zaparkovaná nejen vozidla vícedenních hostů hotelů, jejichž ubytovací kapacita nedisponuje dostatkem vlastních parkovacích míst, ale také druhá vozidla rodin místních obyvatel. Špindlerův Mlýn proto mění koncepci parkingu, aby oběma klíčovým skupinám nabídlo vhodnou alternativu a zlepšilo tím i průjezdnost městem.

Změny v parkování Špindlerův Mlýn záměrně spustí až po Novém roce, aby nehrozil kolaps v období, kdy je v horském středisku největší počet hostů. Se spuštěním moderního systému jsou spojeny také vyšší provozní náklady. „Aktuálně spolu se službami města finalizujeme třeba podobu call centra, které musí být dostupné non-stop pro případ ztráty parkovacího lístku, poruchy nebo jiné pomoci na dálku,“ dodal starosta.

Nový systém na parkovištích je vybaven senzory. Ty snímají SPZ vozidla při příjezdu. V případě denního parkování (mezi 6.00 a 24.00) pak systém automaticky nechává vozidlo vyjet, v případě nočního parkingu vyžaduje platbu. Na zpoplatněné ploše P1 také vyhodnotí, zda jde o osobní vozidlo nebo obytné auto, a podle toho určí správný tarif.

Nové parkovací automaty najdou návštěvníci Špindlerova Mlýna také v centru města. Parkování je tam povoleno pouze na vyhrazených plochách. Zaplatit je možné nejen mincemi a bankovkami, ale také platební kartou.

Skibusy jezdí zdarma

Ve Špindlerově Mlýně jezdí i v letošní sezoně bezplatné skibusy, a to v hodinových intervalech po celém středisku, od Labské, přes Bedřichov až po Svatý Petr a Medvědín. „Pro místní i pro lyžaře a další návštěvníky jsou skibusy zdarma. Možná nejde o tak pohodlnou dopravu z hotelu pod sjezdovku, jako osobním autem, ale právě k nám lidé přijíždějí za čerstvým vzduchem a za pohybem na něm, a stále více jich zvažuje i aspekt udržitelnosti. Nechce generovat zbytečně vysokou uhlíkovou stopu a volí hromadnou dopravu. A to nás těší,“ uvedl Martin Jandura.