V rámci realizace této vize bude Špindlerův Mlýn, kromě jiného, informovat o tom, jak skoncovat s kouřením cigaret. Využije k tomu například Špindlerovské noviny a v budoucnu i web města a informační letáky. Přispět k podpoře této snahy by měla i kultivace veřejného prostoru města. Na jeho revitalizaci se bude podílet také společnost Philip Morris ČR. Za tímto účelem podepsali memorandum o spolupráci starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura a Petr Šebek, člen představenstva Philip Morris ČR.

„Chceme využít unikátní prostředí oblíbené horské destinace a zdůraznit zaměření našeho města na zdravý životní styl a aktivní turistiku. Vize být ještě zdravějším městem i inspirací pro ostatní nás vedla k záměru připojit se ke konceptu ‚Město bez kouře‘ a návštěvníky i obyvatele Špindlerova Mlýna tak mimo jiné podporovat v omezení či zanechání kouření,“ uvedl Martin Jandura.

Vizi „Město bez kouře“ rozvíjí úspěšně již od roku 2019 město Karlovy Vary. Se Špindlerovým Mlýnem je pojí řada společných rysů: turistika zaměřená na zdravý životní styl, výjimečná poloha a překrásné přírodní prostředí, stejně jako relaxační lázeňská atmosféra, která k centrům obou měst neodmyslitelně patří. Proto se vedení města rozhodlo využít pozitivních zkušeností Karlových Varů a přenést tento koncept také do Špindlerova Mlýna.

„Vážíme si toho, že můžeme vizi ‚Město bez kouře’ podporovat jak v Karlových Varech, tak nyní nově i ve Špindlerově Mlýně. Věříme, že budoucnost bez cigaretového kouře není nereálnou hudbou budoucnosti, ale metou, která je pro nás pro všechny reálně dosažitelná. Dát dospělým kuřákům podnět zamyslet se nad definitivním skoncováním s kouřením cigaret právě v překrásném prostředí Špindlerova Mlýna může být pro mnohé z nich právě tou správnou pozitivní motivací,“ řekl Petr Šebek.

Jednou z prvních viditelných změn, které zaznamenají návštěvníci i obyvatelé města bude, vedle například nových laviček, instalace Andělských křídel. Tento nový fotopoint má ambici stát se dalším symbolem města. Umístěn bude v centru Špindlerova Mlýna poblíž Bílého mostu tak, aby právě tato dominanta města byla v zorném poli při pořízení fotografie s křídly. Vizuálně atraktivní podoba rozevřených andělských křídel si klade za cíl motivovat návštěvníky nejen k pořízení originálního foto pozdravu, ale zároveň i jako podnět k zamyšlení se ve snaze dát životu novou perspektivu. Právě svoboda a motivace ke změně Andělská křídla spojují s myšlenkou vize „Města bez kouře“.

Andělská křídla vytvořilo studio archiBASE, které se inspirovalo podobnými instalacemi ve světě. Samotná křídla jsou vyrobena z cortenového plechu různé tloušťky a v noci je budou prosvětlovat integrované LED pásky. Na výšku měří přes 2,7 metrurozpětí činí přes 2,4 metru. Instalace se tak stane nepřehlédnutelným místem jedné z nejnavštěvovanějších horských destinací v Česku.