"Jelen je majestátní zvíře. V Krkonoších není nijak vzácný, ale každé setkání s ním je pro návštěvníky hor silným zážitkem," řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Stezka se nachází na Přední Planině nad Špindlerovým Mlýnem, je 700 metrů dlouhá. Vede od horní stanice lanovky na Přední Planině k Boudě na Pláni. Při procházce stezkou narazíte na panely s jelení tematikou. Zjistíte, jakou tíhu mají jelení parohy, nebo jak je jelen vysoký. Na jedné ze zastávek je hudební nástroj xylofon a noty k písničce o jelenovi.

Správa KRNAP se snaží vybudováním naučných stezek zmírnit tlak návštěvníků v horních partií Krkonoš. Tento rok postavila už čtyři stezky a pátou má v plánu.

"Už před lety jsme pro zájemce vytvořili program Jelen lesní - seznamte se, který se stal naším nejúspěšnějším programem pro veřejnost. Věříme, že nová jelení naučná stezka bude stejně populární. Mimo jiné si tam o něm zazpíváte a na vlastní kůži zažijete, jaké to je, být jelenem," dodal Böhnisch.

Jelení Hravá naučná stezka je už druhou stezkou tohoto typu, kterou Správa KRNAP vyrobila a instalovala z projektu Usměrnění návštěvnosti vzhledem k zájmům ochrany přírody, podpořeného Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.

"Děti mohou zjistit, zda jsou větší nebo menší než jelen, laň, rys nebo divoké prase," představil některé aktivity vedoucí pracoviště ekologické výchovy Správy KRNAP Michal Skalka. "Víc než mnoho informací na návštěvníky, hlavně ty malé, působí zážitky," zdůvodnil novou koncepci hravých naučných stezek.

Jelení Hravá naučná stezka je po Vřetenovčí Hravé naučné stezce další stezkou tohoto typu v Krkonoších. Láká návštěvníky do méně navštěvovaných míst Krkonošského národního parku, který patří mezi pět návštěvníky nejzatíženějších národních parků na světě. Stezka měří 0,7 km, vede od horní stanice lanovky na Přední Planině (Pláni) k Boudě na Pláni. Je vhodná i pro kočárky a invalidní vozíky.

Jelení hravá naučná stezka je už druhou stezkou tohoto typu, kterou Správa KRNAP vyrobila a instalovala z projektu Usměrnění návštěvnosti vzhledem k zájmům ochrany přírody, podpořeného Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.