Vypadá to, že o závod Světového poháru ve slalomu a obřím slalomu by mohl být zájem podobně velký jako v roce 2019, kdy lyžařský areál ve Svatém Petru navštívilo během dvou dnů více než 19 tisíc diváků. Ti vytvořili skvělou atmosféru umocněnou úspěchem slovenské reprezentantky Petry Vlhové. Fanoušci již vykoupili zvýhodněné vstupenky na jednu z tribun na oba dny, k dispozici jsou nicméně ještě vstupenky k stání za 250 a 350 Kč a sezení za 1290 a 1590 Kč.

„Přípravy na Světový pohár probíhají již od letních měsíců ve všech segmentech, kterých se to týká. Od provozu přes obchod a marketing, gastronomii nebo provoz lanových drah až po přípravu dopravního projektu,“ potvrdil marketingový a obchodní manažer Skiareálu Adam Svačina, že přípravy na Světový pohár jedou ve Špindlerově Mlýně naplno.

Skiareál Špindlerův Mlýn se připravuje na zimní sezonu, sjezdovky se zatím zelenají.Skiareál Špindlerův Mlýn se připravuje na zimní sezonu, sjezdovky se zatím zelenají.Zdroj: Deník/Jan Braun

Plovoucí skipasy

Zatímco vstupenky na Světový pohár jsou již v prodeji, skipasy na lyžařskou sezonu se začnou prodávat v polovině listopadu, kdy Skiareál zveřejní jejich konkrétní cenu. Ta nebude pevná na celou zimu. „U nás máme flexibilní ceny, které jsme zavedli již před třemi sezonami. Ceny jsou závislé na několika různých parametrech jako včasnost nákupu, počasí, obsazenost areálu a další podmínky,“ vysvětlil Svačina.

Novým starostou Špindlerova Mlýna byl zvolen v úterý 18. října 2022 Martin Jandura (vlevo), který střídá Vladimíra Starucha (vpravo). Ten se přesouvá do pozice místostarosty.
Změny na radnicích. Nového starostu mají Špindlerův Mlýn a Rtyně

„Takzvané plovoucí ceny skipasů začíná používat více českých skiareálů. Nejen, že návštěvníkům včasný nákup z domova ušetří čas a peníze, ale provozovatelé dokážou lépe regulovat množství lyžařů na sjezdovkách,“ podotkl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot. „Provozovatelé lyžařských areálů musí do svých cen promítnout vyšší náklady, které současná netypická situace přináší. Uvědomují si ale, že je do skipasů nelze zahrnout v plné výši. Po započtení dalších stovek skiareálů bude nárůst cen pro celou ČR ještě výrazně nižší a bude tak hluboko pod inflační úrovní,“ doplnil Knot. 

Jaká bude letos zima? Loni začínala lyžařská sezona na Černé hoře 3. prosince.
Černá hora - Pec: Skipasy zdražujeme o 10 procent, omezíme jen večerní lyžování

Oficiální zahájení zimní sezony, tradiční SkiOpening, má Špindlerův Mlýn naplánovaný na 10. prosince, na který láká lyžaře na skipasy za akční ceny, koncert či tanec roleb. Se zasněžováním chtějí vlekaři začít ihned, jakmile to klimatické podmínky umožní.

Jaké bude mít na Skiareál Špindlerův Mlýn dopady energetická krize, zatím neumí jeho zástupci odhadnout. „Aktuálně nemáme nakoupené energie na zimní sezonu a jsme tedy závislí na spotové ceně. Dopady proto aktuálně nedokážeme vyčíslit,“ uvedl Svačina. „V rámci opatření jsme investovali do nové kotelny, instalujeme řídící jednotky na radiátory, měníme zbytek ještě nevyměněných žárovek za LED osvětlení a další. Při zasněžování se budeme snažit využívat nočních příznivých teplot a zároveň využívat elektrickou energii v době, kdy je na trhnu nejméně potřeba,“ dodal Adam Svačina.

Ubylo turistů

Podle Asociace horských středisek letošní v letní turistické sezoně přišlo oproti minulému roku průměrně o 15 procent méně návštěvníků. To bylo podle prezidentky asociace Kateřiny Neumannové způsobeno především uvolněním cest na zahraniční dovolené, o které byl po dvou letech pandemického omezení enormní zájem. Navíc návštěvám hor nenahrávalo ani nepříznivé počasí v srpnu a v září.

Tradiční Špindlerovská hospoda už v centru horského střediska nestojí. Investor ji zboural a postaví místo ní moderní hotel s restaurací.
Starosta: Změnit systém výběru poplatků za lůžka a Špindl se bude mít jako Dubaj

 „Na skiareály jsou navázány další služby, jako například ubytování, půjčovny, restaurace, které jsou důležité pro obživu místních lidí v horských střediscích, které jsou převážně v příhraničních oblastech,“ uvedl místostarosta obce Vítkovice v Krkonoších Milan Rychtr. V horských obcích je v cestovním ruchu zaměstnáno až 45 000 lidí. Asociace horských středisek zároveň připomíná, že podle multiplikačního modelu na každou korunu utracenou ve skiareálu připadne dalších 7 Kč v navazujících službách v horském středisku.

Také Špindlerův Mlýn zaznamenal podle nového starosty a podnikatele v cestovním ruchu Martina Jandury úpadek turismu. Situaci chce zlepšit, zároveň si přeje udržet v horském středisku trvale žijící občany. „Obyvatelé vnímali situaci, která tady byla v poslední době, a ztráceli hrdost, že jsou Špindláci. Tuhle hrdost bych jim rád vrátil. Zapojit do toho chci i místní podnikatele a hoteliéry, aby se jim ve Špindlu komfortně podnikalo a zisky šly zpátky nahoru,“ řekl Jandura.

Za klíčovou považuje dobrou spolupráci se Skiareálem. „Vnímám ho jako největšího partnera. Přeji si vytvořit jeden fungující celek: radnice – hoteliéři – místní podnikatelé – skiareál. Jedině v tomto společném spojení je naše síla navrátit Špindlu jeho zašlou slávu,“ zdůraznil Jandura.

„Všichni máme stejný cíl, kterým je řešit bydlení trvale žijících občanů, vybudování nových bytů, pracovní příležitosti a zvýšení návštěvnosti města. Chceme úzce spolupracovat se skiareálem a uskutečnit dlouho očekávaný projekt propojení lyžařských areálů Svatý Petr a Medvědín,“ poukázal na klíčový projekt dosavadní starosta a nový místostarosta Vladimír Staruch. Práce na propojení špindlerovských areálů za miliardu korun ještě nezačaly, odstartovat by měly v řádu měsíců. Nejdříve by se měl stavět parkovací dům s kapacitou 230 míst.

Takhle má vypadat Hotel Špindlerovská, který nahradí zbořenou budovu v centru Špindlerova Mlýna.
Nelegální bourání ve Špindlu si vysloužilo trestní oznámení. Vyroste tam hotel