Uffo, společenské centrum Trutnov, vychází z jedinečných scénických možností. Pojmenováním divadla vzdávají Trutnovští hold jednomu z nejvýznamnějších rodáků, Uffo Hornovi. Ten v devatenáctém století působil v oblasti kultury a politiky. „Horn byl osobností otevřené mysli, zasazoval se o dobré soužití Čechů a Němců, což mu vytvářelo problémy na obou stranách. Myslím, že jeho názory jsou, aniž bych cítil, že vyslovuji klišé, živé i dnes,“ upozornil ředitel nové instituce Libor Kasík.

Výstavba objektu za 480 milionů začala v říjnu 2008, slavnostní otevření je naplánováno na poslední zářijový víkend. Necelou polovinu nákladů zaplatí město z evropské dotace. Budova umožní variabilní uspořádání, od divadelní scény s kapacitou 360 míst až po koncertní úpravu pro 700 návštěvníků.

Autorem scénické části budovy je nedávno zesnulý scénograf a architekt Miroslav Melena. Jeho rukopis nese i Divadlo Archa, Městské divadlo v Brně, budějovická Bazilika či loutková divadla v Lublani a Zábřehu. „Máme k dispozici skutečně výjimečný a inspirující prostor pro pořádání divadelních představení, koncertů, společenských akcí. Naší snahou je zprostředkovat lidem zážitek. Programová nabídka bude nápaditá, pestrá, kreativní, otevřená, ale i překvapující,“ komentoval uspořádání vznikající trutnovské stagiony Libor Kasík.

Nová instituce představila nejen název, ale také logo a základní prvky identity. Už začátkem května zahájí prodej divadelního předplatného na sezónu 2010/11. „Zatímco dosud byl pouze jeden typ předplatného, letos nabídneme tři skupiny. Snažili jsme se vybírat to nejlepší, co se hraje na pódiích v současné době “ vysvětlil Kasík. V první skupině bude osm představení činohry (například Nebezpečné vztahy nebo Madragora divadla Na Jezerce). V druhé skupině se mohou diváci těšit na osm představení činohry i hudby, včetně muzikálů (například West side story, Chicago, jazzová opera Dobře placená procházka, hra Jaromír Jágr, Kladeňák). Třetí skupinu tvoří divadelní delikatesy. Diváci zhlédnou třeba projekt La Putyka herce Rosti Nováka a jeho režijního tandemu Skútr. „Věřím, že tato skupina předplatného zaujme mladé diváky. Vždy v ní připravíme i nějaké překvapení. Studentům na předplatné poskytneme třicetiprocentní slevu,“ prozradil Libor Kasík.

Centrum Uffo se poprvé otevře divákům v pátek 24. září, zahajovací oslavy potrvají tři dny. Premiérovým večer provede diváky populární herec Jaroslav Dušek, který divadlo zasvětí múzám. V sobotu veřejnost uvidí například pouliční divadla před budovou a neděle bude patřit pohádkám.