Neutěšený stav, kdy pojištěnci největší české zdravotní pojišťovny musejí za kloubními endoprotézami jezdit do Liberce, by se měl podle ředitele nemocnice Jaroslava Krutského změnit. Situace trápí i pacienty ze Semilska, neboť kvůli dojíždění a delším čekacím lhůtám musejí zůstávat déle v neschopnosti.

„Chceme, aby VZP přehodnotila své rozhodnutí a zrovnoprávnila občany. S VZP chceme spolupracovat i v oblasti ortopedie. Snad ji přesvědčíme, aby s námi totální endoprotézy zpětně nasmlouvala,“ uvedl Krutský.

„Umělé klouby přece netlučeme do zdravých lidí. VZP se nemusí bát, že by jí vzrostly náklady, pacientů je přece stále stejně, jde jen o to, aby mohli být operováni i u nás,“ argumentuje Krutský. Nemocnice nyní apeluje na orgány státní správy a na pražskou centrálu VZP. Zatím bez výsledku. Liberecká pobočka VZP se však nechala slyšet, že o ničem takovém zatím neuvažuje.

„Na rozhodnutí VZP nezajišťovat endoprotetické výkony na kloubech dolních končetin se nic nezměnilo. Kvalitní zdravotní péče pro klienty ze Semilska je zajištěna v nemocnicích v Liberci, Jablonci nad Nisou a v České Lípě,“ odmítl žádost nemocnice Stanislav Šetina, mluvčí krajské pobočky VZP v Liberci.
S tím nemocnice nesouhlasí a v jejím boji ji podporuje také radnice. „Pojištěnci VZP přecházejí k jiným pojišťovnám, takže i v zájmu VZP by bylo tento problém rychle vyřešit,“ varoval starosta Semil Jan Farský. Sám je toho dostatečným příkladem: když zjistil, že VZP direktivně zrušila operace kloubních náhrad jen v semilské nemocnici, přešel od VZP k jiné pojišťovně.

Neuzavření smlouvy na totální endoprotézy v roce 2008 semilské nemocnici velmi zkomplikovalo život. Z rány se nevzpamatovala dodnes. Pokles operačních výkonů pro nemocnici znamenal i pokles příjmů v řádu milionů korun. „S napětím a pesimismem očekáváme letošní vyúčtování. Počítáme s doplatkem, který budeme muset rozložit do několika splátek. Propad příjmů byl značný,“ posteskl si Jaroslav Krutský. Aby nemocnice propad nějak vyrovnala, zvažuje účast v dotačních programech Evropské unie, konkrétně v v programu Rozvoj měst, kde se chce ucházet o grant ve výši 20 milionů korun, například na nákup nových přístrojů a diagnostiky.

„Dozorčí rada se tím vším bude zabývat. V roce 2009 jsme stabilizovali situaci zaviněnou VZP, uplynulý rok dopadl ziskově. Šedesát tisíc korun sice není moc, ale alespoň nejsme ve ztrátě. Došlo k nárůstu mezd, nejsme zadluženi, nečerpáme žádné úvěry,“ připomněl úspěchy nemocnice předseda její dozorčí rady, místostarosta Semil Vladimír Šimek.

Tomáš Lánský