Čertova rokle je v nejpřísněji chráněné části Krkonošského národního parku. Podle Správy KRNAP není pochyb o tom, že se žena pohybovala právě v Čertově rokli.

"Vedli jsme zkrácené správní řízení, které jsme již ukončili vydáním příkazu. Pokuta za tento přestupek může být až do 100 tisíc korun. Verdikt není pravomocný. Pokud by proti příkazu podala takzvaný odpor, začne běžet klasické správní řízení s výslechy, předkládáním důkazů a podobně," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Podle České televize jde o lyžařku a donedávna českou reprezentantku v běhu na lyžích Sandru Schützovou, která na otázku, odkud snímky jsou, odmítla odpovědět s tím, že jsou z ČR, ale ne z Krkonoš. Snímky ze sociálních sítí již zmizely.

Vyhledávaným trendem je pořizování selfíček z atraktivních míst Krkonoš.
Obludné množství přestupků. KRNAP trestal jízdy v národním parku i selfíčkáře

Správa KRNAP každoročně vede zhruba stovku správních řízení za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, nejčastěji za porušení zákazu vstupu do voleného terénu v klidovém území národního parku. V roce 2021 udělili správci národního parku pokuty za více než 1,5 milionu korun.

"V posledních letech je těchto případů více než před deseti či 15 lety. Velká část podnětů pro zahájení správních řízení přichází ze sociálních sítí, a to buď, že na ně sami narazíme nebo nás o tom informují ostatní uživatelé. Podněty dostáváme také přímo z terénu od turistů," uvedl Drahný.

Analýza Horské služby.
FOTO: Analýza pádu laviny: První jízda byla pohoda. Opakování přineslo tragédii

Například letos v únoru nabyla právní moci pokutu 80 000 korun pro lyžaře, který loni přežil pád laviny v Obřím dole. Jeho sedmnáctiletý kamarád tehdy zahynul. Pokutovanému skialpinistovi hrozila pokuta až 100 000 korun, odvolal se ale k ministerstvu životního prostředí. Záchranná akce spojená se zásahem vrtulníku se odehrávala v přísně chráněné lokalitě. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února 2021 v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole.

Správa KRNAP loni také uložila ve správním řízení za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny pokuty devíti motorkářům, každému 20.000 korun. Nešlo o všechny motorkáře, kteří v srpnu 2021 vjeli přes zákaz do Obřího dolu. Někteří stačili před příjezdem policie odjet. Většinou to byli cizinci. Obří důl patří z hlediska ochrany přírody k nejcennějším oblastem Krkonoš.

Policisté zastavili zahraniční motorkáře v Peci pod Sněžkou u dolní stanice lanové dráhy na Sněžku, když se vraceli z Obřího dolu.
Velká skupina zahraničních motorkářů vjela navzdory zákazu do Obřího dolu