Laureáty se staly spisovatelka Marie Kubátová, odborník na problematiku lesa Theodor Lokvenc, fotograf Jiří Havel a lesník, bývalý ředitel Správy KRNAP Oldřich Lábek, in memoriam.  Porota osobnosti vybrala z šestadvaceti nominací, jež zaslala veřejnost, a ocenění nebo jejich zástupci si odnesli drátěnou sochu v podobě historicky prvního zobrazení Krakonoše z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561, kterou vyrobil Ladislav Šlechta z Harrachova.

Proč zrovna socha Krakonoše, vysvětlil ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka: „Když jsme uvažovali o podobě ceny, rozhodli jsme se pro sochu nejstaršího vyobrazení Krakonoše tak, jak jej známe z Hellwigovy mapy Slezska z roku 1561. Oslovili jsme místního řemeslníka, dráteníka pana Šlechtu z Harrachova, který zručně zhotovil trojrozměrnou podobu tohoto Krakonoše technikou smyček.“

Zajímavostí také je, že k výrobě jedné sošky bylo třeba zhruba třicet metrů tvárného a měkkého železného taženého žíhaného drátu a výroba jednoho Krakonoše zabrala více než třicet hodin.

Šedesát let práce

Jediným z laureátů, který si cenu osobně ve Vrchlabí převzal, byl Theodor Lokvenc, významný odborník na problematiku lesa, jenž o Krkonoších napsal tři knížky a řadu odborných publikací. „Krkonoše znám osm desetiletí, je mi totiž 85 let. Profesně a hlouběji jsem se jimi začal zabývat v roce 1952,“ uvedl Theodor Lokvenc a podotkl, že cenu si doma vystaní na takovém místě, aby na ni dobře viděl.

Premiéra filmu

Během slavnostního programu ještě diváci v sále Divadelního klubu zhlédli premiéru krátkometrážního filmu s názvem O lese a vodě, který pro Správu KRNAP loni natočil v rámci projektu Jedny hory, jedny lesy  kameraman Libor Špaček. Představil se také Školní orchestr ZUŠ Vrchlabí pod vedením Radka Hanuše.

„Určitě to není poslední ročník, takže se v budoucnu dostane i na další osobnosti. Smyslem je vyzdvihnout lidi, kteří svým životem a prací znamenali pro Krkonoše přínos. Myslím si, že jsme ve druhém ročníku ocenili ty, kteří jsou s Krkonošemi neodmyslitelně spjati,“ řekl Jan Hřebačka.