Oranžové ochranné sítě jsou na Sněžce dlouhé zhruba 600 metrů, v Obřím sedle 500 metrů. Vedení Krkonošského národního parku přitom původně nepočítalo s umístěním sítí minimálně na začátku letní turistické sezony. "Chceme dát návštěvníkům Sněžky šanci k tomu, aby se chovali lépe," řekl v dubnu Deníku ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

"Po začátku sezony vyhodnotíme, jestli je situace lepší než v předchozích letech. Pokud nebude, jsme připraveni v průběhu sezony sítě opět umístit," uvedl tehdy. Nezlepšilo se nic. K návratu ochranných sítí donutili ochránce přírody neukáznění turisté.

Oplocením Sněžky Správa KRNAP loni reagovala na trend posedávání a polehávání na vzácných alpínských trávnících s rostlinnými druhy, které se nevyskytují nikde jinde v Česku nebo na světě. V místě, kde se přitom nesmí pohybovat. "Nemáme teď jiné opravdu účinné řešení, jak ochránit unikátní přírodu Sněžky, než opět instalovat ochranné sítě," vysvětlil ředitel Krkonošského národního parku.

"Sítě jsme v loňském roce instalovali jako reakci na neudržitelnou situaci s porušováním zákazu vstupu do klidového území na vrcholu Sněžky. Přáli jsme si, aby to lidé pochopili jako jasný vzkaz, kde se mohou pohybovat a kde už ne. Toto opatření fungovalo téměř dokonale. Na Sněžce a u bývalé Obří boudy razantně poklesl počet přestupků, především to ale prospělo stavu vzácné vegetace," uvedl Böhnisch.

Na zimu pracovníci Správy KRNAP sítě sundali kvůli sněhu. "Věřili jsme, že tento vzkaz v podobě ochranných sítí si návštěvníci ponesou v sobě. Situace v posledních dnech nám ale ukázala, že se tak nestalo. Desítky lidí opět posedávají a polehávají na jedinečných alpínských trávnících s velmi krátkou vegetační sezonou a nedávají vzácným bylinám šanci na vykvetení a rozmnožení," dodal.

Stráž přírody zaznamenává na Sněžce větší počet přestupků. "V posledních dnech jejich počet stoupl. Prakticky se ale jedná o neustále stejné přestupky: zákaz vstupu do volného terénu v klidovém území KRNAP, odhazování odpadků a v době kvetení někdy také ničení porostů konikleců alpinských poleháváním kvůli selfíčkaření," upřesnil Böhnisch.

I letos budou pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tuto strážní a informační službu posílí služby s Policií ČR.