Oranžové ochranné sítě jsou na Sněžce dlouhé zhruba 600 metrů, v Obřím sedle 500 metrů. Vedení Krkonošského národního parku přitom původně nepočítalo s umístěním sítí minimálně na začátku letní turistické sezony. "Chceme dát návštěvníkům Sněžky šanci k tomu, aby se chovali lépe," řekl v dubnu Deníku ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

"Po začátku sezony vyhodnotíme, jestli je situace lepší než v předchozích letech. Pokud nebude, jsme připraveni v průběhu sezony sítě opět umístit," uvedl tehdy. Nezlepšilo se nic. K návratu ochranných sítí donutili ochránce přírody neukáznění turisté.

Oplocením Sněžky Správa KRNAP loni reagovala na trend posedávání a polehávání na vzácných alpínských trávnících s rostlinnými druhy, které se nevyskytují nikde jinde v Česku nebo na světě. V místě, kde se přitom nesmí pohybovat. "Nemáme teď jiné opravdu účinné řešení, jak ochránit unikátní přírodu Sněžky, než opět instalovat ochranné sítě," vysvětlil ředitel Krkonošského národního parku.

Letos zatím ne. S případným umístěním sítí na Sněžce Správa KRNAP vyčká na to, jak se budou lidé chovat v přírodě.
Oplocení Sněžky se letos nechystá, KRNAP s umístěním sítí zatím vyčkává

"Sítě jsme v loňském roce instalovali jako reakci na neudržitelnou situaci s porušováním zákazu vstupu do klidového území na vrcholu Sněžky. Přáli jsme si, aby to lidé pochopili jako jasný vzkaz, kde se mohou pohybovat a kde už ne. Toto opatření fungovalo téměř dokonale. Na Sněžce a u bývalé Obří boudy razantně poklesl počet přestupků, především to ale prospělo stavu vzácné vegetace," uvedl Böhnisch.

Na zimu pracovníci Správy KRNAP sítě sundali kvůli sněhu. "Věřili jsme, že tento vzkaz v podobě ochranných sítí si návštěvníci ponesou v sobě. Situace v posledních dnech nám ale ukázala, že se tak nestalo. Desítky lidí opět posedávají a polehávají na jedinečných alpínských trávnících s velmi krátkou vegetační sezonou a nedávají vzácným bylinám šanci na vykvetení a rozmnožení," dodal.

Lidé na Sněžce nerespektují zákaz vstupu do klidového území, kde posedávají a polehávají. Kvůli tomu se tam teď vrátí ochranné sítě.
KRNAP oplotí Sněžku. Nemáme jiné řešení, jak ochránit přírodu, říká Böhnisch

Stráž přírody zaznamenává na Sněžce větší počet přestupků. "V posledních dnech jejich počet stoupl. Prakticky se ale jedná o neustále stejné přestupky: zákaz vstupu do volného terénu v klidovém území KRNAP, odhazování odpadků a v době kvetení někdy také ničení porostů konikleců alpinských poleháváním kvůli selfíčkaření," upřesnil Böhnisch.

I letos budou pro celou letní sezónu vyčleněni strážci, kteří budou celý den na Sněžce dohlížet na dodržování zákonných pravidel. Tuto strážní a informační službu posílí služby s Policií ČR.

Záběry ze Sněžky a jejího okolí v prvním srpnovém týdnu.
Sněžka dostala letos extrémně zabrat, největší davy se hrnou z Polska