Zatímco terénní informační středisko Dívčí Lávky zahájilo letní sezonu už před dvěma týdny, sruby na Zlatém návrší, Krakonošově snídani v údolí řeky Mumlavy a na Čertově strouze se návštěvníkům otevřou o víkendu. Objekty v Albeřicích, Peci pod Sněžkou-Děvíně, Černém Dole, Horním Lánově, Dlouhém dole, Strážném, na Černé hoře a Horních Mísečkách ale zůstanou uzavřeny.

Správu KRNAP k tomu vedou především úsporná opatření. „Sruby, které letos neotevřeme, sloužily převážně ke kontrole provozu motorových vozidel. Celková výše nákladů nutných k zajištění jejich provozu v porovnání s účinností regulace dopravy neodpovídala očekáváním,“ vysvětlil ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka.

Vjezd automobilů na území parku proto budou přímo v terénu bedlivěji hlídat strážci Správy KRNAP. „Zjednodušujeme systém, jakým dosud regulace dopravy fungovala, protože se domníváme, že většina návštěvníků hor respektuje platné zákony. Naopak budeme více klást důraz na kontrolní činnost a následné postihy hříšníků,“ upozornil Hřebačka. Ochránci pro letošek navíc ve spolupráci s policií chystají také několik kontrolních akcí.

Motoristé vjíždějící na území KRNAP musejí mít povolení, které vydávají informační střediska ve Špindlerově Mlýně, Harrachově, Peci pod Sněžkou a Vrchlabí. Jinak řidičům hrozí finanční postih. „Řidič, který to nerespektuje, páchá přestupek se všemi důsledky, které z toho pramení. V případě porušení zákazu vjezdu riskuje kromě pokuty také zápis přestupku do karty řidiče a přijde o body,“ potvrdil odborný referent Správy KRNAP Radek Drahný.