Potěšení přinesly parné dny dětem a provozovatelům koupališť, kempů a jiných rekreačních středisek, kam lidé v horkých dnech houfně zamířili. I když na úplné hodnocení je ještě čas, jedno je jisté: brány koupališť praskaly ve švech a kempy nestíhaly ubytovávat. Majitelé a provozovatelé si mohou mnout ruce a za horké dny děkovat.

Jednohlasně se shodují, že návštěvnost byla velká a tržby stoupaly. „Přesně jsem to nepočítal, ale odhadem se nám tržby zvýšily minimálně o padesát procent," komentuje letošní situaci například Miloslav Jiráň, provozovatel koupaliště ve Chvalči. I provozovatelé dalších zařízení přikyvují a souhlasí, že letošní léto bylo na tržby nadprůměrné.

S vysokými teplotami přišlo ruku v ruce i sucho, některá střediska potrápilo. Zhoršený přítok vody museli řešit provozovatelé Kempu Slunečná nebo Sejfy v Mladých Bukách. Druhým dechem dodávají, že kvalita vody byla letos nad jejich očekávání.

„Koupaliště zásobujeme pramenem pitné vody, kterou čerpají i lidé z obce. Neměli jsme problém s přítokem a ani s kvalitou," liboval si správce autokempu v Dolní Kalné, Milan Sedlák.

Vysoké teploty jsou už minulostí a některá koupaliště zejí prázdnotou. Další však nenechávají nic náhodě a rozhodli se návštěvnost udržet i během září.

Do těchto řad patří i Kemp Slunečná v Čisté, jehož provozovatel, Prokop Kramáček, má na co nalákat.

Ještě nezavřeli, lákají na akce

„Chystáme motosraz, závody, kapely a rozlučku s létem," upozornil Prokop Kramáček. Pozadu nezůstává ani menší obecní koupaliště ve Chvalči, kde lákají na koncerty, představení knihy či akce pro děti.

Záměr ponechat otevřeno aspoň do 6. září měli i správci trutnovského koupaliště (na snímku). Ale počasí je zaskočilo. „Ještě v úterý 1. září jsme si mysleli, že termín dodržíme, ale počasí se zkazilo, tak jsme brány zavřeli," informoval správce areálu Na lukách Antonín Peter. Jediné koupaliště s vyhřívanou vodou v širokém okolí má za sebou rekordní návštěvnost ve své historii. „Přesná čísla nemám, ale osobně tolik dní veder za sebou nepamatuji za pět let, co zde působím," konstatoval Antonín Peter.

Trutnov lidem rozdal slevy

Připomněl, že pod třicet stupňů teploty v Trutnově neklesly během dvanácti srpnových dní v kuse, konkrétně od 3. do 15. srpna. Koupaliště se horentním navýšením tržeb pyšnit nemůže. „Odhadem tipuji, že zvýšení je tak desetiprocentní," dodal správce. A co je důvodem? Provozovatelé letos totiž nechali lidem zcela zdarma tobogán, který byl v uplynulých letech zpoplatněn pětikorunou. Peníze z něj tedy v součtu tržeb chybějí. Kromě toho měli lidé letos různé typy slev, například rodinné vstupenky, nebo deset procent slev při rodinných pátcích.

Extrémní teploty si na koupališti nevyžádaly žádné vyšší náklady, i když čištění vody probíhalo častěji než je při menší návštěvnosti obvyklé.

„Filtrace je nastavena automaticky, když je hodně lidí, pereme vodu i několikrát denně. Hygienici nám neměli co vytknout a i z tohoto pohledu se sezona odehrála v pořádku," uzavřel Antonín Peter.

Úpické koupaliště v Radči rozproudilo diskusi. Sáhne město k rozsáhlejší rekonstrukci?

Pořádnou diskusní vlnu týkající se stavu koupaliště rozpoutal mezi úpickou veřejností článek na webových stránkách hnutí ANO. Zastupitel Aleš Andrš tu publikoval text s názvem Úpické koupaliště našima očima.

Kritizuje v něm stav koupaliště v městské části Radeč. „Lidem kromě kvality vody, drolícímu se a nevyhovujícímu bazénu a chybějícím atrakcím vadí přítomnost vulgárních a opilých Romů," napsal Andrš. „Většina lidí jezdí s dětmi raději třeba do vzdáleného Mezilečí, kde panuje pohoda a klid," pokračuje text. Ten se mezi Úpické rychle rozšířil a reakce na sebe dlouho nenechaly čekat. Na konci srpna se toto téma stalo hitem Facebooku, vlnu vášní vyvolalo i na posledním veřejném zasedání města. Část zastupitelstva i veřejnosti s textem souhlasí, jiná nikoliv. „V Úpici jsem vyrostla. Teď, když jsem sama matkou, bych ale nikdy své dítě na koupaliště v Radči nevzala. Není to to moc reprezentativní," napsala na sociální síť Peťullka Jiránková.

Částečně ji ale kontruje třeba Michal Mizza Mizer, který se pomáhá starat o stánek s občerstvením. „Před lety bylo koupaliště zarostlé, v dezolátním stavu, prakticky se nedalo napustit. Udělali jsme z toho místo, kde se lidé setkávají, dá se sem jít na jídlo i pivo, pořádáme i kulturní akce. Bohužel čistota vody závisí na investicích a pokud nám s tím nepomůže město, pokrýt je sami nemůžeme," napsal. Jako koupaliště lidé dlouhodobě využívají v městské části Radeč protipožární nádrž. Mají zde vybudovaný stánek s občerstvením, lidé mohou využívat velkého plaveckého bazénu i dětské brouzdaliště, které bylo v minulosti rekonstruováno.

Na veřejném zasedání zastupitelstva města se hlasovalo o další rekonstrukci. Za čtyřicet tisíc mělo město zakoupit čističku vody pro malý bazén. Leč nestalo se. I na popud článkem rozvířené diskuse od záměru sešlo.

„Částečné rekonstrukce nemají smysl. Musíme to řešit komplexně," řekl Aleš Andrš. Zda se v úpická veřejnost dočká průzračné vody namísto brčálové a rekonstrukce kdysi oblíbeného a vyhledávaného areálu tak bude předmětem dalšího vyjednávání.

(vl, jm, jp)