Téměř 280 měst na celém světě se v sobotu připojilo k mezinárodní kampani za ochranu Arktidy. Jedním z míst se stala i zoologická zahrada.

Srdce ve výběhu

Akci uspořádala česká pobočka Greenpeace spolu ze zoo. Ve stánku u rotundy se návštěvníci dozvěděli o projektu a mohli podepsat petici za ochranu Arktidy. „Chceme společně politikům poslat vzkaz, že nám osud Arktidy leží na srdci a vyzvat je, aby tuto jedinečnou oblast chránili před aktivitami, které představují ekologické riziko, jako je těžba ropy nebo průmyslový rybolov," informoval Petr Kucka, koordinátor kampaně v České republice.

Kromě podpisu petice bylo hlavním cílem vytvořit „lidské srdce" se vzkazem I like Arctic, kde sloveso like zastupovalo právě srdce. „Každé srdce vyfotíme, ze stovek snímků potom vznikne kniha. Během května ji zástupci Greenpeace předají zástupcům států, kteří zasedají v Arktické radě," vysvětlila Lucie Jakešová, mluvčí Greenpeace, která se akce v zoologické zahradě také účastnila.

Jak doplnila, v posledních letech začínají řešit některé okolní státy Arktidy nejen možnosti těžby přírodních surovin, ale také zvýšení počtu ryb při intenzivním rybolovu nebo možnost využití „ledového" kontinentu pro válečné účely. Cílem je proto vytvoření mezinárodní přírodní rezervace.

Srdce na podporu Arktidy vzniklo na ploše výběhu pro kopytníky. „Počasí nám příliš nepřeje, ale věřím, že srdce vytvoříme," komentovala Jana Myslivečková ze zoo. A podařilo se. Srdce zhotovené všemi věkovými skupinami tak podpoří celosvětovou kampaň. Určitě k tomu dopomohl také lední medvěd, který procházel zoologickou zahradou a zval návštěvníky k účasti na kampani. Jednalo se samozřejmě jenom o maskota, který měl symbolizovat jedno z ohrožených zvířat.

Maska něco váží

Navléknout se do kostýmu nebylo vůbec lehké. Bez pomoci kolegů to nešlo. Je těžký a teplý. „Medvěd přijel na začátku kampaně do Prahy na šlapadle. Bylo to dost náročné," vzpomínala na jeden ze zážitků Lucie Jakešová. Lední medvědi se letos v březnu objevili také na sjezdovce Medvědín, kde záchranu Arktidy rovněž propagovali.

Jedním ze symbolů projektu je soutěž Vlajka pro budoucnost. Tu navrhla také desetiletá Krystýna Andrlíková z Bystrého. Porota v čele s módní návrhářkou Vivienne Westwoodovou ji vybrala mezi 18 nejlepších z celého světa a její výtvor pro budoucnost putoval začátkem dubna na severní pól.