Čilý ruch v těchto hodinách panoval i na úpické hvězdárně. Více než šest desítek účastníků specializované letní školy astronomie pro mládež, který tu právě probíhá, si užívaly pozorování oblohy za takřka ideálních podmínek.

„Kometa je už hodně stará, obíhá okolo planety dlouho. Její prstenec je proto už hodně široký a plochý, aktivní ale stále zůstává zhruba tři týdny až čtrnáct dní před maximem, které proběhlo právě v pondělních ranních hodinách, a také čtrnáct dní po něm,“ vysvětluje Marcel Bělík. „Lidé mohou padání hvězd pozorovat i dál, intenzita ale bude slábnout. Ideální podmínky si mohou vytvořit v co největší tmě ve druhé polovině noci,“ doplňuje ředitel úpické hvězdárny.

Marcel Bělík přitom vyrazil ještě na atraktivnější místo. V rámci fotografické Expedice Perseids La Palma 2018 odjel společně s dalšími kolegy z českých a slovenských hvězdáren na Kanárské ostrovy. Zázemí našli u místní velké observatoře z jejíž plošiny po čtyři dny hvězdný roj pozorují a zaznamenávají. „Jsou tu výjimečné podmínky. Obloha je hodně vysoko a je tu malé světelné znečištění, což je také důležité,“ vysvětlil Marcel Bělík.

Pozorování spršky srpnových meteorů má dlouhou tradici. Výrazně se zpopularizovalo ve druhé polovině 20. století.