Strohostí připomíná vojenskou pozorovatelnu a dobře zapadá do okolního prostředí. Sto čtyři schodů rozhledny u dělostřelecké pevnosti Stachelberg už zdolávají první návštěvníci.
„Na území Trutnova je již třetí. Vedle památníku generála Gablenze a nedávno otevřené na Markoušovickém hřebeni. A nemusí to být číslo konečné," nadnesl při slavnostním otevření starosta Ivan Adamec. Vyhlídka menších rozměrů by totiž mohla vzniknout i v trutnovském městském parku.
Ročně najde cestu k dělostřelecké tvrzi Stachelberg téměř 20 tisíc lidí. Patří tak k nejnavštěvovanějším památkám regionu. Navíc s rozhlednou atraktivita lokality pro příští sezóny výrazně vzroste. Kdo ale chce pohlédnout do krajiny ještě letos, měl by to stihnout v listopadu. „Do konce března pak bude rozhledna nepřístupná. I když k drobným změnám může dojít, záleží na počasí a především sněhu," informoval předseda Občanského sdružení Stachelberg Pavel Holzknecht.
S realizací a získáním potřebných 2,7 milionu korun pomohlo město Trutnov a Euroregion Glacensis. Tam si uvědomili velký turistický potenciál rozhleden a připravili společný projekt.
Na Stachelberg i okolí se už můžete podívat z ptačí perspektivy
Češi rozhledny milují a vyhlídková místa proto hrají při rozvoji turistického ruchu výraznou roli. To si uvědomili i v Euroregionu Glacensis a ve spolupráci s polskou stranou připravili projekt Místa plná rozhledů.
„Samostatně by Stachelberg, i každá další rozhledna těžko dosáhl na dotační peníze. Podařilo se nám ale shromáždit víc podobných nápadů a spojit je do většího celku," přiblížil strategii sekretář Euroregionu Jaroslav Štefek.
A podařilo se. „Otvíráme již pátou stavbu, návštěvníci už využívají rozhledny Čáp v Teplicích nad Metují, Mariánka v Horní Čermné a také ve městech Nowa Ruda a Kudowa Zdrój. Na novou rozhlednu v Žernově u Náchoda se lze přijít podívat 30. listopadu a zbývají ještě dvě, v Horní Radechové a kamenná v polském Radkowě," upřesnil Jaroslav Štefek.
Po české královně
Ač stojí rozhledna u tvrze Stachelberg a mnozí ji tak i nazývají, jmenuje se Eliška. Oficiálně název odkazuje k polské a české královně Elišce, manželce krále Václava II. „Ale čirou náhodou tohle jméno nejčastěji nosí i pohledné průvodkyně na stachelberské tvrzi. Takže je tu vazba několikrát podtržená," doplnila s trochou nadsázky Veronika Svobodová z trutnovského městského úřadu.
Rozhlednu tvoří masivní kovová konstrukce z borovicového dřeva. „Protože borovice nerostou moc rovně, bylo potřeba 260 kmenů. V základech je 80 kubíků betonu a okolo ještě 60 kubíků štěrku. Výška betonu je v některých místech přes 3 metry," přiblížil pár technických údajů Vladimír Žák z dodavatelské společnosti Elektroin Náchod.
„Jsem také rád, že se nám na rozdíl od markoušovické rozhledny podařilo stavbu zvládnout na první pokus. To je důležité, protože dnes se dodavatelské firmy vybírají podle trochu zvláštních pravidel a moc se nekouká na reference a kvalitu. Rozhoduje cena. Tady jsme za předem stanovené peníze získali velmi kvalitně odvedené dílo," podotkl Ivan Adamec.
Rozhledna nabízí výhled na Libavské sedlo, Vraní, Jestřebí i Orlické hory a krkonošské podhůří. Dobře je vidět také průběh trutnovské linie pohraničního opevnění a samozřejmě areál pevnosti.
Technická data:
nadmořská výška: 632 metrů
výška rozhledny: 24,5 metrů
výška plošin: 9,4 a 20,8 metru
materiál: borovicové dřevo, kov
počet šroubů: 850
počet schodů: 104
cena: 2,7 milionu korun
investor: město Trutnov
výstavba: duben - květen 2014