Dospělí platí za vstup 150 Kč, děti od 6 o 15 let 100 Kč. "Začneme pouze o víkendech, které později rozšíříme v červnu o čtvrtky a pátky. O prázdninách bude otevřeno po celé dva měsíce. Je to až k neuvěření, po třech letech bude muzeum otevřeno ve všech naplánovaných otevíracích dnech. Novinkou pro letošní rok budou audio průvodci v několika jazykových mutacích, na kterých spolupracujeme s firmou Smart Guide. K dispozici budou asi od května," řekl Pavel Holzknecht, předseda spolku dobrovolníků Stachelberg, kteří se starají o vojenskou pevnost postavenou na obranu proti Hitlerovi.

Spolek Stachelberg chce získat pevnostní kanon L1 vyrobený Škodovými závody ve 30. letech minulého století.
Stachelberg chce získat zpět do vlasti špičkový kanon vyrobený proti Hitlerovi

Báňská záchranná služba Odolov dokončila v uplynulých dnech rekonstrukci 80 metrů dlouhé pomocné štoly v podzemí pevnosti. "Tato štola byla vybudována v roce 1937 a měla sloužit k urychlení stavebních prací, po dokončení měla být zaslepena. K tomu však nikdy nedošlo a štola v posledních letech slouží k odvodu podzemní vody. Její stav byl tak kritický, že musel být provedena její úplná asanace, a to za výrazné finanční podpory Královehradeckého kraje a města Trutnov," vysvětlil předseda spolku Stachelberg. Rekonstrukce štoly vyšla na 4,5 milionu korun.

Sraz vojenské techniky u dělostřelecké tvrze Stachelberg přilákal stovky diváků.
FOTO: Stachelberg zaplnila vojenská technika, zájem byl veliký

Největším letošním projektem Stachelbergu je snaha získat originál pevnostního kanonu L1 pro nový expoziční objekt. Zbraň vyrobily Škodovy závody v Plzni ve 30. letech minulého století na obranu proti hitlerovské armádě. Originální kanon ráže 4,7 centimetru by se stal nejcennějším exponátem pevnostního muzea. Jednalo se o velmi účinnou zbraň, která byla schopna zajistit dostatečnou protitankovou obranu pevnostní linie a patřila ve své době ke světové špičce. Nyní ji vlastní soukromý sběratel ze západní Evropy.

Historická fotografie bunkru T-S 81a se střílnou v roce 1938.
Stachelberg není Disneyland, chce být autentický. Dostane unikátní střílnu

"V současné chvíli sháníme na tento kanon finance přes crowdfundingovou kampaň na internetové stránce Donio.cz. Nový expoziční objekt je nyní v rekonstrukci a nachází se na cestě směr Rýchory z našeho parkoviště," uvedl Holzknecht.

Z akce nadšenců se stal celorepublikově známý projekt, který podpořilo mnoho lidí ze všech koutů Česka a Slovenska. Kromě toho podporu vyjádřilo i několik veřejně známých osobností. Spolku Stachelberg se podařilo získat přes 70 procent cílové částky - 727 tisíc z 1 milionu korun. Na sehnání chybějící částky zbývá 41 dní.

Spolek Stachelberg chce získat pevnostní kanon L1 vyrobený Škodovými závody ve 30. letech minulého století.Spolek Stachelberg chce získat pevnostní kanon L1 vyrobený Škodovými závody ve 30. letech minulého století.Zdroj: Spolek Stachelberg