Výstava leteckých modelů, ukázky vojenské techniky z dob 2. světové války, kluby vojenské historie v dobových uniformách, průlety historických letadel nad novým zimním stadionem. A do toho hokejový turnaj žáků a podvečerní zápas HC Turnov a staré gardy libereckých Bílých Tygrů. To vše se dnes odehraje v Turnově k uctění památky Ludvíka Koška. Muže, jehož jméno stadion v Turnově nese a dnes se mu tam odhalí i pamětní deska. Slavnosti, která začne ve 14 hodin, se zúčastní i major generál Emil Boček, pilot 310. československé stíhací perutě RAF. Právě u RAF působil i Ludvík Košek, rodák z Turnova, který během svého působení u britského letectva za 2. světové války získal řadu ocenění a medailí za statečnost.

Skromný hrdina

„Když se mi do rukou dostala složka dokumentů o Ludvíku Koškovi, netušil jsem, jaký neskutečný příběh se za nimi skrývá. Osud mu nedovolil dožít se vytouženého míru, kvůli kterému v roce 1939 utíkal do zahraničí, aby se se zbraní v ruce postavil nenáviděnému nepříteli. Přátelé z odboje na něho vzpomínají jako na vynikajícího a zodpovědného letce, vojáka se spoustou bojových zkušeností a přátelského člověka," popisuje Koška Milan Votava. Student vysoké školy z Hejnic, který sbírá střípky ze života našich letců v zahraničí a který založil i speciální facebookový profil, kde se opomíjeným hrdinům 2. světové války věnuje. A jedním z těch, jejichž osud se nesměl po válce u nás příliš připomínat, byl právě i Ludvík Košek. I když v Turnově se na jeho počest hrál hokejový turnaj v letech 1947 1952. Poté se hrdinný pilot ve službách britského letectva do komunistického pojetí historie boje proti nacismu nehodil. Stejně jako řada dalších.

Pilot a sportovec

Nebýt války, byl by z Ludvíka Koška patrně zámečník, kterým se vyučil nebo sportovec. Sportu totiž jako mladík doslova propadl, věnoval se plavání, lehké atletice, cvičil v Sokole a hlavně patřil mezi veliké naděje hokejového mužstva LTC Turnov. Jenže přišel rok 1939 a Košek utekl z okupované vlasti. Ne však ze strachu, ale právě proto, aby mohl proti nacistům bojovat jako příslušník cizinecké legie. To se mu posléze podařilo, když se složitě dostal přes Polsko a Francii do Británie k RAF, kde působil jako pilot. „Pak přišel osudový let 13. 7. 1944. Při zpáteční cestě z patroly nad kanálem La Manche se velmi prudce zhoršilo počasí v celé západní části Anglie. Ludvíkova posádka proto byla nasměrována na letiště v Exeteru, kde mělo být lepší počasí. Jejich letadlo tam ale nedoletělo. Narazilo v nízké mlze do vysílače na kopci nedaleko Malborough v hrabství Devon a všech devět členů posádky zahynulo v hořícím vraku letadla," popisuje Votava.

V roce 1991 získal in memoriam hodnost plukovníka letectva. Jeho jméno je i na památníku letců RAF ve vestibulu Muzea Českého ráje.