Všem lídrům jsme položili stejné otázky, jejich odpovědi najdete nejen na stránkách našeho Deníku, ale také postupně na našem webu www.krkonosskydenik.cz. Dnes odpovídá Jan FARSKÝ, lídr Volby pro Semily.

Jaká část města je podle vás v nejzanedbanějším stavu a proč?
Městské pozemky jsme se snažili postupně upravovat, u soukromých jsme přesvědčovali majitele. Velkým problémem byla kolonka, do které v minulosti město sestěhovávalo nepřizpůsobivé občany. Ty jsme postupně i za cenu snížení počtu obyvatel vystěhovali a připravujeme komplexní obnovu místa. Je to urbanisticky velice hodnotná lokalita, ovšem se špatnou pověstí. Zanedbanou lokalitou ve vlastnictví města je i širší centrum města. Park – Palackého sady, zarostlý a zanesený náhon u Ostrova a areál koupaliště. Na obnovu této plochy jsme připravili projekt „Zelené srdce Semil“, kterým bychom tuto úžasnou lokalitu v centru města Semil chtěli zpřístupnit lidem a dát tak městu novou hodnotnou plochu pro odpočinek i sport.

Co vám ve vašem městě chybí?
Možnost koupání.

Co byste udělal jako první v pozici starosty?
Pokračoval bych v práci posledních čtyř let.

V jakém okamžiku byste prohlásil z pozice starosty, že jste spokojený?
Nikdy. Starosta musí být pořád přiměřeně nespokojený, aby město posouval dále. Práce starosty je nekonečná, vždy je co zlepšovat.

Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?
Starosta nemá pracovní dobu. Starostou je nutné být 24 hodin denně.

Koho byste k sobě do úřadu starosty pozval jako prvního?
Místostarostu.

Jak snášíte kritiku?
Pořád se to učím. Ale konstruktivní kritiku snáším čím dál lépe :).

Kdo je vaším vzorem politika u nás a ve světě?
Nehledám vzory v politicích. Politika už je natolik specifickou, že ji, myslím, prospěje spíše otevření novým vjemům než zapouzdření.

Jaké schopnosti vašich konkurentů byste rád měl?
Nadhled. Trpělivost. Vtip.

JAN FARSKÝ

Narozen: 11. 7. 1979 v Turnově
Vzdělání: Masarykova univerzita Brno, Právnická fakulta – titul Mgr.
Současné zaměstnání: 2006 – dosud: starosta města
Záliby: skauting, paragliding, cestování, čtení, vycházky do přírody, jízda na kole a lyžování
Rodina: svobodný
Strana: Starostové pro Liberecký kraj

NAPSAL O SOBĚ:

Jan Farský se narodil 11. července 1979. S dvěma staršími bratry vyrůstal v okrajové části města Semily zvané Nouzov. Po gymnáziu v Semilech, které dokončil v roce 1997, nastoupil na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Absolvoval v roce 2002. V rámci studií hlavně cestoval, na což si vydělával jako lektor angličtiny v Praze.

První pracovní zkušenost prodělal Jan Farský na Městském úřadě Semily v pozici právníka. Po více než roce přešel do advokátní kanceláře, z které po roce odešel na místo poradce místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna. Po roce a půl s Martinem Jahnem odešel do Škody Auto.

V komunálních volbách v roce 2006 vyhrál Jan Farský s uskupením Volba pro Semily místní volby a jako lídr nejsilnější strany se stal starostou, kterým je doposud. Od roku 2008 je členem politického hnutí Starostové pro Liberecký kraj a členem zastupitelstva Libereckého kraje, v kterém plní opoziční roli.

Od roku 1990 se věnuje skautingu, který jeho život vedle rodiny formoval asi nejvíce. Od poloviny devadesátých let lítá na padáku. Život si nedovede představit bez cestování (Kanada, USA a částečně Mexiko, jezero Bajkal, Evropa). K jeho dalším zálibám patří čtení, vycházky do přírody, jízda na kole a lyžování.