„Z provedeného šetření vyplynulo, že sedmadvacetileté ženě měl její bývalý partner od začátku roku prostřednictvím elektronického komunikačního zařízení odeslat přes dvě stovky zpráv, které mají se slušným vyjadřováním pramálo společného,“ uvedl policejní mluvčí Udo Ertner.

Stalker může jít i do vezení

Muž měl poškozenou v několika případech sledovat. Za přečin nebezpečné pronásledování může být soudem uložen trest odnětí svobody až na jeden rok nebo zákaz činnosti.

„Trestní zákoník v tomto případě hovoří jasně: kdo jiného dlouhodobě pronásleduje tím, že vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje či jej vytrvale prostřednictvím prostředků elektronických komunikací písemně nebo jinak kontaktuje, bude potrestán až rokem vězení či zákazem činnosti,“ upozornil Ertner.

Pro případy nebezpečného pronásledování se dnes používá anglický výraz stalking. „Mezi nejčastější projevy stalkingu patří opakované a dlouhodobé pokusy kontaktovat oběť pomocí SMS zpráv, e-mailů, dopisů a vzkazů přes ICQ a Skype,“ upozorňuje policejní mluvčí Udo Ertner. Pronásledovatel může ničit majetek oběti a poškozovat její pověst. V České republice se s nebezpečným pronásledováním setkalo dosud asi deset procent populace.

Nejčastějšími oběťmi stalkingu jsou expartneři, celebrity a politici. A jak se proti nebezpečnému stalkingu můžeme bránit?

Vzkazy uložte, je to důkaz

„Dejte stalkerovi najevo, že o jeho zájem nestojíte, neodpovídejte na jeho vzkazy a nechoďte s ním na schůzky. Výhružné a nechutné SMS zprávy a vzkazy si uschovejte jako důkaz a kontaktujte Policii České republiky. Chraňte sami sebe a nebojte se na agresora přímo ukázat. Myslete vždy na to, že ochrana vašeho života a zdraví je pro Policii České republiky prvořadým úkolem,“ nabádá veřejnost regionu Udo Ertner.

„Zatím jsem se s něčím podobným nesetkala, ale v dnešní době by to asi nebylo nic divného. Na Facebooku se snažím komunikovat skutečně jen s opravdovými přáteli. Nechci se vystavovat zbytečným problémům,“ vyjádřila svůj názor redakcí oslovená žena na Krakonošově náměstí v Trutnově. Zároveň dodala, že kdyby ji někdo sledovat tímto způsobem začal, rozhodně by na policii zašla.