Ve třinácti městech a obcích dalo Sobotkovi hlas více než 90 procent voličů. Nejvíce ve Strážném: 96,49 procent, v jeho domovském Vrchlabí 90,15. Suverénně vyhrál i v Trutnově, kde ho volily tři čtvrtiny voličů (74,25). Zvítězil dokonce i ve Dvoře Králové nad Labem, kde mu dalo hlas 53,87 procent voličů, zatímco tamnímu starostovi Janu Jarolímovi 46,12. Po dvouletém působení po zvolení v doplňujících volbách v lednu 2018 si Sobotka užije plnohodnotný mandát v horní komoře Parlamentu.

Volební účast byla na Trutnovsku nejnižší v historii. K druhému kolu senátních voleb přišlo pouze 16,49 procent voličů. Nejnižší volební účast na Trutnovsku byla dosud v roce 2014 (ve 2. kole 17,87). Na Trutnovsku k žádným jiným volbám nepřišlo tak málo lidí. Dosavadní nejnižší účast měly volby do Evropského parlamentu v roce 2014, kdy volilo 17,10 procent lidí. V prvním kole senátních voleb, které se konaly před týdnem souběžně s krajskými volbami, hlasovalo na Trutnovsku 37,13 procent lidí.

Starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím volil v pátek odpoledne v učebně základní školy 5. května.
Volby rozhodují o tom, kdo bude šest let senátorem za Trutnovsko

"Rád bych poděkoval všem lidem, kteří mě podpořili, včetně mojí rodiny, která to neměla jednoduché," reagoval na výsledky hlasování Jan Sobotka. Velkou oslavu neplánuje. "Jen si přiťukneme v rodinném kruhu šampaňským," prozradil.

Sobotka ocenil svého soupeře Jana Jarolíma (ANO). "Je to politik budoucnosti," řekl o něm. "Budeme spolu určitě mluvit. Poděkuji mu za korektnost. Velice si ho vážím," dodal.

"Upřímně gratuluji vítězi Janu Sobotkovi, už jsem mu volal a blahopřál. Budu s ním rád dál spolupracovat. Na velmi nízké volební účasti se podepsal i fakt, že premiér v pátek vyděsil lidi," vyjádřil se po skončení senátních voleb Jan Jarolím.

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka volil v pátek odpoledne v učebně Krkonošského gymnázia ve Vrchlabí.
FOTO: Finalisté senátních voleb volili v pátek odpoledne ve školních učebnách

Jan Sobotka bude chtít v Senátu pokračovat v pozici místopředsedy pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Z regionálních témat považuje za jasnou prioritu stavbu dálnice D11 na Trutnovsku. Náklady ve volební kampani vypočítal zhruba na 500 tisíc korun. "Rozpočet byl 480 tisíc korun. Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dalo 400 tisíc, zbytek jsem si dal sám. Na poslední chvíli se mi přihlásil jeden malý sponzor," upřesnil Sobotka.

Ten minulý týden sice hladce postoupil do 2. kola senátních voleb, ale během krajských voleb přišel o post krajského zastupitele. Kandidoval z 21. místa koalice ODS, STAN, Východočeši. "V krajských volbách jsem splnil slovo. Podpořil jsem vítěznou kandidátku ODS, STAN, Východočeši. Tím, že jsem nebyl zvolen, mi to umožní věnovat se více práci v Senátu a ve Vrchlabí. Podobných souběhů funkcí je více a týkají se i jiných regionálních politiků," řekl. 

Trutnovsko dosud zastupovali v horní komoře Parlamentu ČR zástupci všech tří největších měst okresu: Trutnováci Vlastimil Šubrt (ODS, 1996-2002), Ivan Adamec (ODS, 2002-2008), Pavel Trpák (ČSSD, 2008-2014), královédvorský továrník Jiří Hlavatý (ANO, 2014-2017, jehož mandát zanikl zvolením do Poslanecké Sněmovny v říjnu 2017) a starosta Vrchlabí Jan Sobotka (STAN, 2018-2020).

Starosta Vrchlabí Jan Sobotka suverénně postoupil do 2. kola senátních voleb na Trutnovsku a má šanci získat plnohodnotný šestiletý mandát senátora. V doplňujících volbách v roce 2018 byl zvolen pouze na dva roky.
První kolo senátních voleb jasně ovládl Sobotka, postupuje s Jarolímem