Pavel Dvořáček se starostou stal hned po prvních svobodných volbách. V regionu nemá s časem ve vedení radnice konkurenci.

Poprvé kandidoval ještě jako člen občanského fóra, v těch dalších už jako nestraník. „Neměli jsme žádnou velkou vizi, plánovalo se, co se naskytlo. Dodělávali jsme drobné věci a postupně se odhodlávali k větším,“ vzpomněl muž, který před nástupem do funkce starosty pracoval jako geolog. Havlovice v roce 2007 dovedl k titulu Vesnice roku. V letošních volbách mandát bude obhajovat proti dalším dvěma nezávislým hnutím.

Jiní dlouholetí starostové však mandát předávají. Končí třeba starostka Batňovic Vladimíra Pátková, v Libňatově čeká po šestnácti letech poslední měsíc ve funkci Jaroslava Tomeše, v Černém Dole po stejné době odchází Zdeněk Kraus.

„Každému říkám, že nechci dopadnout jako Miloš Zeman, prezident naší republiky. Proto si myslím, že je v 65 letech čas skončit,“ říká Zdeněk Kraus.

Podstatnou část pracovního života strávil Kraus na Zemědělském učilišti ve Fořtu. Dekáda ve funkci starosty však zůstane možná jeho nejvýznamnější štací.

„Žádný větší rozvoj v Černém Dole kdysi nefungoval. Jsem rád, že jsme společně s radními a zastupiteli dokázali městys posunout dál, třeba co se týče infrastruktury, výstavby, ale hlavně začlenění do turistického ruchu,“ vzpomíná Zdeněk Kraus na nejpodstatnější body svého působení na radnici.

Starostové žijí v unikátním pracovním režimu. Podle zákona jsou v zaměstnání 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Všichni se ale shodují na faktu, že největšími překážkami je přebujelá administrativa, která rozvoj obcí brzdí.

„Pořád se mluví o tom, že se bude zjednodušovat, ale je to spíš naopak. Je toho opravdu hodně,“ upozorňuje Zdeněk Kraus z Černého Dolu.

Zajímavé ale je, že podstatnou část života ve funkcích strávili také starostové dvou velkých měst, v nichž je pochopitelně hlad po veřejných funkcích větší, než na malých obcích.

Ivan Adamec v Trutnově i Jan Sobotka ve Vrchlabí by si dvacetileté působení na radnici ještě rádi prodloužili. „Máme městu stále co dát,“ shodují se oba zákonodárci. Adamec je zároveň poslancem, Sobotka zase senátorem.

Naopak Miroslav Vlasák, který od roku 1992 dělal místostarostu Žacléře a o dva roky později se stal jeho starostou, končí. Úspěšný politik už do nových voleb nezasáhne. „Je čas předat funkci dál. Prožil jsem ve vedení Žacléře krásné roky, věřím že město bude i dál vzkvétat,“ říká Vlasák.