MIROSLAV VLASÁK, ŽACLÉŘ
O žacléřském starostovi je dobře známé, že na kole tráví kus volného času. Rád vyjíždí po českých horách, ale i do sousedního Polska. „Po okolí mám spoustu oblíbených míst, ale je možná pravda, že v po Polsku toho najezdím víc, než po Čechách. Mám své okruhy, které podle nálady a momentální fyzičky střídám,“ říká Miroslav Vlasák. Na kolo se prý dostane alespoň jednou za týden. Silniční střídá s horským kolem. „Když vyjedu vícekrát, tak je to super. Ale času je málo. Jednou za rok jezdíme na kolo také na Mallorcu,“ prozrazuje.

TOMÁŠ HENDRYCH, TRUTNOV
Trutnovský místostarosta Tomáš Hendrych.Zdroj: archivRovněž místostarosta Trutnova Tomáš Hendrych je velkým propagátorem cyklistiky. „Každoročně jezdím Krakonošův cyklomaraton, a proto musím mít natrénováno. Snažím se jezdit dvakrát-třikrát týdně, ale záleží to především na čase, což je značný problém. Takže, když je trochu času a slušné počasí, snažím se s kamarády vyrazit na kolo,“ říká. Preferuje spíše sportovní silniční kolo. „Snažím se vybírat si méně frekventované silničky, většinou II. a III. třídy. Oblíbenou tréninkovou trasou, na které je nádherné prostředí a výhledy, jsou tradiční stoupání na Hoffmanovu boudu nebo na Pomezní Boudy. Výjezdy na „Pomezky“ často spojujeme s vyjížďkou do Polska, kde jsou taky velmi dobré podmínky pro silniční cyklistiku. Rád jezdím i na opačnou stranu od Trutnova, kde jsou pěkné silnice s menším provozem v okolí Kuksu, Zvičiny, přehrady Les království a okolí,“ vyjmenovává Tomáš Hendrych oblíbené destinace.

JAN JAROLÍM, DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM
Dvorský starosta Jan Jarolím.Zdroj: archivTaké královédvorský starosta je nadšený sportovec celý život. Zatímco fotbal mu kdysi zničil kolena, cyklistiku si teď užívá. „Snad nebudu vypadat jako důchodce, ale využívám elektrokolo a nemohu si ho vynachválit. Kvůli čtyřikrát operovanému kolenu mám se sportováním takřka utrum, tohle je ale úžasná věc. A kdo si myslí, že vás kolo tlačí samo, mýlí se. Šlapat se musí i na elektrokole,“ směje se Jan Jarolím. „Dneska už mám projeté všechny cesty v okolí Dvora Králové. Strašně rád jezdím třeba na Zvičinu. Díky elektrice ujedu třikrát větší vzdálenost a i když se ostatní chytají za hlavu, že je mi sedmdesát, já bych takové kolo doporučil všem,“ nabízí Jarolím. I díky rozmachu cyklistiky ve Dvoře Králové prý rád vidí, že se v regionu stále dobudovávají cyklostezky. „Pro cyklisty je provoz ve městě ještě složitý. I kvůli modernizaci cyklistiky je to ale výzva pro všechny města, aby cyklisty víc zabezpečili,“ dodává.

ZDENĚK ŠPRINGR, RTYNĚ V PODKRKONOŠÍ
Rtyňský starosta Zdeněk Špringr.Zdroj: archivRtyňský starosta Zdeněk Špringr je sportovec tělem i duší. V zimě tráví volný čas na běžkách, upravuje pro ostatní trasy, v létě zase kombinuje cyklistiku s během. „Na kolo vyrazím jednou za týden, když to jde dvakrát. Kolo ale kombinuji s jinými sporty, třeba s běháním,“ říká rtyňský starosta. „Rád jezdím přes Odolov a Jívku na Jestřebí hory. Podívám se na Žaltman a vracím se zase do města. To je okruh asi 25 kilometrů. Často jezdím ale i na druhou stranu na Úpici, Libňatov a do Babiččina údolí. To jsou takové známé a oblíbené trasy u nás v okolí, které každý cyklista zná,“ usmívá se Zdeněk Špringr.

DAGMAR SAHÁNKOVÁ, HOSTINNÉ
Starostka Hostinného Dagmar Sahánková.Zdroj: archivAni starostka Hostinného Dagmar Sahánková rozhodně nezaostává za mužskými kolegy. Od jara do podzimu se dostane na kolo téměř denně. Nejraději jezdí po okolí Hostinného a okolních obcích Svazku obcí Horní Labe. „Hlavně po cyklotrasách mimo hlavní silniční tahy. Město Hostinné vydalo přehlednou mapku cyklistických tras okolí Hostinného a podle té se vydávám na výlety. A nejčastěji provádím průběžnou kontrolu úklidu města a probíhajících staveb právě na kole,“ prozrazuje starostka s úsměvem.