Setkání se zúčastnili zástupci Úpice, Rtyně v Podkrkonoší, Pilníkova, Libňatova, Suchovršic, Jívky, Radvanic, Velkých Svatoňovic, Batňovic, Choustníkova Hradiště a Chotěvic. Hovořilo se o tom, co v uvedených městech a obcích v oblasti obnovitelných zdrojů realizují nebo plánují. Mnohde se pustili do budování solárních elektráren na střechách obecních budov. Poblíž Úpice pak mají vyrůst dvě větrné elektrárny, o dalších větrnících se uvažuje mezi Chotěvicemi a Pilníkovem.

„V naší obci budujeme tři fotovoltaické elektrárny, do budoucna si chceme pořídit další dvě. Rádi bychom si také nechali zpracovat energetickou koncepci,“ prozrazuje starosta Libňatova Jaroslav Pich. Rtyně v Podkrkonoší čeká na výsledky probíhajícího energetického auditu, až potom se radnice rozhodne, jaká konkrétní opatření zvolí. V Choustníkově Hradišti uvažují mimo jiné o velkokapacitních úložištích, v nichž lze přebytečnou energii uchovat.

Novou posilou v energeticko - informační síti jsou Energetičtí koordinátoři Místních akčních skupin (zkráceně EnKo MAS). „Tyto proškolené koordinátory máme také v naší místní akční skupině, díky tomu budeme moci už brzy otevřít poradenské centrum pro tento podkrkonošský region,“ upozorňuje ředitel MAS Království – Jestřebí hory Jan Balcar. V regionu také uvažují o inspirativním výjezdu do oblastí, které jdou v dané oblasti příkladem – nabízí se například Opavsko. Představitelé měst a obcí z území MAS Království – Jestřebí hory chtějí o tomto aktuálním tématu diskutovat i na další Snídani pro starosty, která se v Úpici uskuteční v úterý 26. března 2024.

Mohlo by vás zajímat: Další odklad a komplikace stavby dálnice D11. Metrostav si stěžuje u ÚOHS

Zdroj: ŘSD