Nahradí stávající zastaralý vlek. Začít stavět by se mělo v květnu, dokončení je plánováno na říjen. ČTK to zjistila z dokumentů zveřejněných na stránkách EIA. Současný vlek přepraví ve špičce zhruba 1020 lidí, lanovka bude mít kapacitu asi 1600 lyžařů, počet přepravených tedy stoupne asi o třetinu. Lanovka bude 690 metrů dlouhá, převýšení mezi dolní a horní stanicí je 162 metrů.

Stejně jako tomu je u stávajícího vleku, bude i lanovka fungovat pouze v zimní sezoně. Součástí projektu je také vybudování objektů horní a dolní stanice, které nebudou napojeny na vodu ani na kanalizaci. Naopak součástí záměru není výstavba nového parkoviště. Návštěvníci areálu nyní využívají dvě parkoviště, která mají dohromady kapacitu 220 míst. Náklady na stavbu nejsou v dokumentaci zveřejněné v Informačním systému EIA uvedeny, ČTK vyjádření provozovatele areálu zjišťuje.

Skiareál Pizár nabízí kromě hlavního vleku ještě dětský vlek dlouhý 210 metrů. Lyžařům jsou k dispozici tři červené a tři modré sjezdovky, v okolí je také mnoho kilometrů upravovaných běžeckých tras. Podobně dlouhá lanovka v Libereckém kraji byla před čtyřmi lety vybudována v Benecku na Semilsku. Na tamních sjezdovkách ji postavila obec a stála téměř 50 milionů korun. Lanovka má kapacitu až 2400 přepravených lidí za hodinu a vyrostla na místě starého vleku Kejnov, který měl hodinovou kapacitu 1000 osob.

Obec si její výstavbu pochvalovala, protože lyžaři se díky ní nezačali hromadně přesouvat do okolních větších areálů. Před šesti lety postavili čtyřsedačkovou lanovku také ve Vítkovicích na Semilsku. Obec si na ni musela vzít půjčku 40 milionů korun. Tu podle starosty Milana Rychtra splatí bez problémů v příštím roce a lanovka pak vydělá ročně šest až osm milionů korun. Lanovka má přepravní kapacitu 2400 lyžařů.

(čtk)