„Letos poprvé nabízíme vyhlídkové lety horkovzdušným balónem po předchozím obědnání. Návštěvníci si také poprvé mohou vypůjčit terénní koloběžky,“ uvedl programový manažer areálu Erik Černý.

Třetí trampolína

Kromě novinek rozšířili provozovatelé areálu i nabídku již oblíbených atrakcí. Jako šťastný nápad se ukázalo před dvěma lety pořízení dvou speciálních trampolín, vlastně vaků naplněných vzduchem a zapuštěných do země. Kvůli obrovskému zájmu dětí letos provozovatelé vybudovali ještě třetí trampolínu.

Kromě toho přidali dalších patnáct originálních dřevěných prolézaček, jimiž je Šťastná země proslulá. Od roku 2004, kdy se areál na svažité louce na okraji Radvánovic otevřel veřejnosti, zde dětských atrakcí z akátového dřeva vybudovali už přes stovku.

Všem houpačkám, prolézačkám, lanovkám a skluzavkám vévodí dřevěný hrad, napodobenina zámku Hrubá Skála, který stojí na skalách na dohled od areálu. Dětmi velmi oblíbená je takzvaná trpasličí vesnička, skupina prolézaček ve tvaru domečků, do nichž se vejdou pouze děti.

Loni se nabídka areálu rozšířila o unikátní naučnou stezku. Jedná se o dobrodružnou exkurzi mezi minerály, díky nimž byl Český ráj v roce 2006 zapsán do světové sítě geoparků UNESCO. „Naučná stezka se jmenuje Prožitkový geopark Český ráj a kromě šestnácti informačních tabulí se na ní nachází i hrádek z dřevěných palisád,“ popsal Černý.

Historie Šťastné země se ovšem začala rodit již v roce 2002, kdy skupina nadšenců uspořádala do té doby nevídaný letní festival: slavnosti slámy neboli Slamák. Program zábavy měl společné téma, slámu. Zájemci si mohli vytvořit ze slámy sochu, v areálu slavností byly různé prolézačky a atrakce postavené ze slámy, probíhala volba nejzajímavějšího slaměného obleku či módního doplňku.

„Tehdy jsme slavnosti pořádali na pronajatém pozemku na louce u říčky Libuňky. V průběhu slavností přišel přívalový liják, říčka se rozvodnila a slaměné atrakce odplavila. Proto jsme pro příští ročník Slamáku hledali vhodnější pozemek ne u řeky,“ vzpomínal duchovní otec Slamáku i Šťastné země Tomáš Tomsa.

Slavnosti slámy zůstávají pilířem prázdninové nabídky areálu. V jejich rámci se konají další jednotlivé akce, jako například velká bitva s přezrálými rajčaty. Zpočátku byla jednou z nejpřitažli­vějších akcí gotická bitva za účasti několika set členů oddílů historického šermu. Od této akce však pořadatelé po několika ročnících ustoupili. „Návštěvnost na gotických bitvách postupně klesala a navíc byla hodně závislá na počasí,“ vysvětlil programový manažer Černý.

Libor Jakubec