Šťastná země v Radvánovicích opět poskytuje radost dětem a rodičům. Před několika dny vstoupila do nové sezony.

O oblibě areálu svědčí, že od jara do podzimu přivítal přes padesát tisíc návštěvníků, především rodin s dětmi, kterým je prioritně určen.
Jen akustický koncert kapely Kryštof s Richardem Krajčem přilákal přes tři tisíce lidí. Návštěvníci si oblíbili historickou vesničku, která ilustruje život našich předků ve středověku, na návrší nad areálem po většinu loňské sezony seděl velký slaměný drak, který byl zapsán do České knihy rekordů, protože zatím nikdo v Česku nevyrobil draka většího.

„Letošek se odehraje v kombinaci osvědčené nabídky a nových nápadů," přibližuje nový správce areálu Lukáš Hajn.

Lanové centrum

A co konkrétního nabízí v nejbližší době? „Na sobotu 3. května jsme připravili první větší akci. Program startuje v 11 hodin, ve 14 hodin otevřeme nové lanové centrum. V 17 hodin začíná koncert Ivana Mládka a Banjo Bandu a po jeho skončení upálíme draka a loňské slaměné sochy, čímž se symbolicky přeneseme do nové sezony," zve Lukáš Hajn.

Filozofie areálu Šťastné země dává náplň volnému času rodinám, které zde mohou trávit volný čas. Každoročně tu přicházejí s několika novinkami. Letos je to zmíněné lanové centrum, vloni historická vesnička s řemeslnými dílnami. Protagonisté melou zrní na kamenném mlýnku, rýžují zlato, vyrábějí ozdoby z drátu, misky z jílu, motají provazy, pečou placky v hliněné peci atd.

Návštěvníci se mohou zapojit do dostavby příbytku, stavět zdi z jílu a slámy. Vyvrcholením sezony je každoročně tradiční srpnový Slamák, kdy areál oživí desítky slaměných soch. Letos se na návrší připravuje stavba velkého dřevěného hradu.

Naučná stezka

V zalesněné dolní části Šťastné země, kde je v parném létě blahodárný stín a příjemný chládek, je kromě Keltské vesničky Prožitkový geopark Český ráj. „Naučná stezka je pojata velmi netradičně, děti a dospělé na ní čeká dobrodružství a poznání. Je zde umístěno 16 tabulí s informacemi o Českém ráji, přírodě a geologii, příchozí si na místě mohou vyzkoušet, jak se proplavuje písek, názorně uvidí meandrující koryto Jizery, je tu dřevěný hrad na skále i adrenalinové závěsné lávky a přechody bažinou," vyjmenovává atraktivní podívanou Lukáš Hajn.

Šťastná země je otevřena denně od 9 do 19 hodin, o prázdninách až do 20 hodin. Standardní cena vstupného je 90 korun na osobu ve věku nad dva roky. O prázdninách, kdy je zde připraven každodenní program, se vstup o desetikorunu navýší. Za doprovodné služby a občerstvení se tu platí zvláštní měnou. Jsou to čtyřlístky a jeden vyjde na dvacet korun.

(pch,jm)