Ve zrekonstruovaném objektu v Žacléři budou k dispozici jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastní sprchou a toaletami. Pětipodlažní domov pro 52 seniorů bude mít bezbariérový přístup a klientům v pohybu po objektu pomohou dva osobní výtahy. V každém podlaží budou také k dispozici koupelny vybavené masážními vanami s přístupem pro imobilní klienty.

Moderní zařízení pro seniory v Žacléři vznikne jako nová výrazná lůžková kapacita pro současný Domov důchodců v sousedních Lamperticích, který poskytuje ubytování 52 klientům. Ten bude v provozu dál. Domov důchodců funguje v Lamperticích již od roku 1905 a původně sloužil pro vysloužilé horníky.

Vizualizace domova důchodců, který postaví Královéhradecký kraj na místě bývalého hornického učiliště v Žacléři.
V Žacléři začíná výstavba supermoderního domova pro seniory

"V Žacléři vznikne jedno z nejmodernějších zařízení v kraji i republice," řekl Viktor Selinger, ředitel Domova důchodců Lampertice, který získá v Žacléři novou kapacitu lůžek a přesune tam i centrální řízení.

"S inovacemi počítáme i v oblasti poskytování sociálních služeb, ve kterých využijeme nové komunikační technologie. Každý klient bude mít například vlastní přístup na internet, svoji televizi a bude moci používat moderní komunikační prvek klient - sestra. Mezi další inovativní kroky řadíme vybudování indukční zvukové smyčky ve společenské místnosti, která zajistí lepší funkci naslouchadel," upřesnila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, odpovědná za sociální oblast.

Kraj využije moderní pomůcky i pro ulehčení manipulace s méně pohyblivými klienty. "Jako asistivní technologie použijeme až u 60 procent lůžek klientů stropní nosný systém a u zbylých 40 procent použijeme lůžka s laterálním náklonem. Počítáme, že pro lepší komfort budou všechna lůžka ovládaná elektricky. Nosný systém také využijeme i ve společných hygienických prostorách klientů," uvedla Berdychová.

Slavnostní poklepání na základní kámen domova pro seniory v Žacléři, který vznikne v místě bývalé ubytovny.
V Žacléři se rozjíždí stavba domova pro seniory, bude mít pět podlaží

Nové zařízení v Žacléři kromě trvalých lůžek pro klienty se stařeckými demencemi nabídne i dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o které pečují rodinní příslušníci v domácím prostředí a potřebují zajistit péči o seniora na určitou dobu.

Vedle rekonstrukce budov, kterou hradí Královéhradecký kraj, se na financování podílí i město Žacléř v podobě venkovních úprav a rekonstrukcí zpevněných ploch navazujících na nově vybudované okolí domova pro seniory. Na stávajících pozemcích vzniknou i parkovací místa pro návštěvníky domova.

Ředitel Domova důchodců Tmavý Důl Antonín Stanislav. Kapacita zařízení naroste na 156 klientů.
Investice za 163 milionů. V Jestřebích horách se rozrůstá domov důchodců

Královéhradecký kraj aktuálně kraj realizuje čtyři stavby domovů pro seniory, a to v Tmavém Dole, Žacléři, Opočně a Borohrádku. Vznikne tak 206 moderních lůžek pro seniory a klienty s Alzheimerovou chorobou. Celkové náklady vyjdou zhruba na 533 milionů korun, kraj na realizaci staveb získal dotaci ministerstva práce a sociálních věcí ve výši 206 milionů korun.