Pro pacienty s covidem-19 mají léčebné lázně připravených 32 lůžek ve čtvrtém patře, které bude zcela izolované včetně vyblokovaného výtahu a úplně oddělené tak, aby vůbec nepřišli do kontaktu s běžnými klienty lázní. Starat se tam o ně bude vyčleněný personál, ve směně bude působit jedna ošetřovatelka a jedna zdravotní sestra.

"Covidové pacienty budou přivážet sanitky k bočnímu vchodu, do 4. patra se dostanou výtahem, který bude pro jiný provoz uzamčený. Nemůžeme přijímat pacienty s těžkým průběhem nemoci. Nemáme tolik personálu na akutních lůžkách," popisuje Ivana Uiberlayová, náměstkyně pro léčebnou péči a primářka léčebny dospělých Státních léčebných lázní Janské Lázně.

Ve druhém a třetím patře je k dispozici 39 lůžek pro pacienty nemocnic z následné péče, kteří prodělali například zlomeninu krčku, mrtvici a další případy.

Covidové oddělení jednotky intenzivní péče v trutnovské nemocnici.
Na Trutnovsku je 2318 nakažených osob, přibývají nejrychleji v zemi

"Nabídli jsme pomoc nemocnicím v regionu, abychom jim ulehčili v současné kritické situaci a nemocnice mohly přijímat akutní případy a covidové pacienty," vysvětlila. Pro nemocnice je to vítaná pomoc. Získají možnost dalších lůžek v době, kdy je marně hledají ve svých zařízeních.

Vyčlenění lůžek pro pacienty z nemocnic nicméně přináší léčebným lázním komplikaci. Musí totiž přesouvat na jiné termíny pobyty nasmlouvaných klientů.

"Naše klienty buď přemístíme do jiných lázeňských objektů nebo odvoláme jejich pobyty, pokud u nich nemusí akutně proběhnout rehabilitace. Domlouváme se s nimi, aby v současné situaci nejezdili a přeložili pobyt na jiný termín," přiblížila Ivana Uiberlayová úskalí současné situace.

Očkování na Covid-19 ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové
Počet nemocných na Trutnovsku rekordně narostl. Nemocnice zažívá nejhorší stav

Setkává se také s obavami klientů, kteří mají obavy pobývat pod jednou střechou s covidovými pacienty. "Mají z toho strach. Provoz covidového patra ale bude úplně oddělený a izolovaný a nepřijdou vůbec do kontaktu," ujistila.